Sitges 2007:…i els premis!

Foto Els triomfadors de ·REC, Paco Plaza, Manuela Velasco i Jaume Balagueró.

Enllestint la sèrie d’articles que he dedicat al Festival de Sitges 2007, en reprodueixo la llista oficial de premis (cliqueu aquí: Vull llegir la resta de l’article). Recordeu que al web del certamen ( Sitges 2007 ) trobareu informació sobre premis i sobre els diversos esdeveniments d’aquesta 40a edició.

JURAT OFICIAL FANTÀSTIC

Finalment l’han conformat: Zoë Bell, Ruggero Deodato, Mark Palansky, Casimiro Torreiro i Eloy Azorín

Millor Pel·lícula
The Fall, de Tarsem Singh

Millor Director
Jaume Balagueró i Paco Plaza, per ·REC

Millor Actriu
Manuela Velasco, per ·REC

Millor Actor
Sam Rockwell, per Joshua / El Hijo del Mal, de George Ratliff. 

Millor Guió
Chung Seo-Kyung i Park Chan-wook, per Saibogujiman Gwenchana / I’m a Cyborg but that’s Ok, de Park Chan-wook 

Millor Fotografia
Toyomichi Kurita, per Sukiyaki Western Django, de Takashi Miike. 

Millor Disseny de Producció
Takashi Sasaki, per Sukiyaki Western Django, de Takashi Miike.

Millors Efectes de Maquillatge
À L’Intérieur, de Julien Maury i Alexandre Bustillo. 

Millors Efectes Especials
Mushishi, de Katsuhiro Otomo. 

Millor Banda Sonora Original
Kuniaki Haishima, per Mushishi,de Katsuhiro Otomo.

Millor Curtmetratge
Saliva, d’Esmir Filho.

***

JURAT CARNET JOVE

Jurat: Carles Matamoros, Néstor Fernández, Aleix Ortuño, Toni Junyent, Mar Canet.

Millor Pel·lícula S.O. FANTÀSTIC
À L’Intérieur, de Julien Maury i Alexandre Bustillo

Millor Pel·lícula MIDNIGHT X-TREME
Jack Brooks: Monster Slayer, de Jon Knautz

***

NOVES VISIONS SEAT

Jurat: Paz Gómez, Roland Reber i José Tito Martínez

Millor Pel·lícula
Zoo, de Robinson Devor

Menció Especial
It’s fine, everything it’s fine, de Crispin Hellion Glover i David Brothers.

***

PREMI NOVA AUTORIA SGAE

Millor Direcció
Lizania, presentat per la Universitat Ramón Llull- Marta Palacín i Elisabet Sort

Millor Guió
OP. 1207-x, presentat per la Universitat Autónoma de Barcelona (UAB) Juliâo Luciana

Millor Música Original
Vestido Nuevo, presentat per l’ESCAC-Escàndalo Films Roger Padilla.

***

ORIENT EXPRESS – CASA ÀSIA

Jurat: Lorenzo Bertucci, Mario Dominski, Jesús Antonio López

Millor Pel·lícula
Dororo, d’ Akihiko Shiota

Menció Especial
Mad Detective, de Johnie To.

***

ANIMA’T – Premi Gertie

Jurat: Manuel Bartual, Gaelle Denis, Rosa Pera

Millor Llargmetratge d’Animació
Aachi & Ssipak, de Joe Bum-jin.

Menció Especial
Tekkonkinkreet, de Michael Arias.

Millor Curtmetratge d’Animació
The Pearce Sisters, de Luis Cook

***

BRIGADOON Paul Naschy

Jurat: Josefina Blaya, Marc Benabé, Héctor García

Millor curtmetratge
Brico Killer, d’ Adrián Cardona.

***

MÉLIÈS D’ARGENT

Jurat: Rodrigo Cortés, Marta Figueras, David Pizarro

 

Méliès d’Argent a la Millor Pel·lícula Europea

À l’intérieur, de Julien Maury i Alexandre Bustillo

 

Menció Especial per complir magistralment la nostra fantasia de veure morir en directe una irritant presentadora de televisió

·REC, de Jaume Balagueró i Paco Plaza

 

Méliès d’Argent al Millor Curtmetratge Europeu

Die Grosse Wekstatt / The Big Garage, d’ Uwe Nagel.

***

PREMIS DE LA CRÍTICA

Jurat: Stephan Ivancic, Imma Merino, Marcus Kenschnigg, Desiree de Fez, Ferran Auberni.

Premi de la Crítica Jose Luis Guarner

·REC, de Jaume Balagueró & Paco Plaza, per unanimitat.

 

Menció Especial, per la subtilesa amb què fa present la por a la quotidianitat

George Ratliff, per Joshua/El hijo del mal

 

Premi Citizen Kane al director/a revelació

Julien Maury i Alexandre Bustillo, per À l’intérieur

***

GRAN PREMI DEL PUBLIC El Periódico de Catalunya

·REC, de Jaume Balagueró i Paco Plaza

 

Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *