Les nominacions als Oscar

Avui a quarts de tres del migdia (hora catalana) s’han fet públiques les nominacions als Oscar. En aquest apunt, faig la llista de les nominacions per pel·lícules. I en l’apunt Dispersió en les nominacions als Oscar, les comentaré.

Oscar 2014. Nominacions.

Z_Birdman@Fox (6)Birdman, d’Alejandro González Iñárritu: 9 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Guió, Actor -Michael Keaton-, Actor en Paper Secundari -Edward Norton-, Actriu en Paper Secundari  -Emma Stone-, Fotografia, Muntatge de so, Mescles de So)

El Gran Hotel Budapest, de Wes Anderson: 9 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Guió, Muntatge, Fotografia, Música, Disseny de Producció, Vestuari, Maquillatge/Perruqueria).

_TIG2664.NEFThe Imitation Game, de Morten Tyldum: 8 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Guió Adaptat, Actor -Benedict Cumberbatch-, Actriu en Paper Secundari -Keira Knightley-, Muntatge, Música, Disseny de Producció)

Boyhood@BoyhoodInc(4)Boyhood, de Richard Linklater: 6 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Guió, Actor en Paper Secundari -Ethan Hawke-, Actriu en Paper Secundari -Rosanna Arquette-, Muntatge)

Franctirador americà (American Sniper), de Clint Eastwood: 6 nominacions (Pel·lícula, Guió Adaptat, Actor -Bradley Cooper-, Muntatge, Muntatge de So, Mescles de So)

LaTeoriadeTot(8)La teoria del tot (The Theory of Everything), de James Marsch: 5 nominacions (Pel·lícula, Guió Adaptat, Actor -Eddie Redmayne-, Actriu -Felicity Jones-, Música)

Whiplash, de Damien Chazelle:  5 nominacions (Pel·lícula, Guió Adaptat, Actor en Paper Secunadri -JK Simmons-, Muntatge, Mescles de So)

Foxcatcher, de Bennett Miller: 5 nominacions (Direcció, Guió, Actor  -Steve Carell-, Actor en Paper Secundari -Mark Ruffalo-, Maquillatge/Perruqueria)

Interstellar, de Christopher Nolan: 5 nominacions (Música, Disseny de Producció, Efectes Visuals, Muntatge de So, Mescles de So)

MrTurner@Wanda (03)Mr. Turner, de Mike Leigh: 4 nominacions (Fotografia, Música, Disseny de Producció, Vestuari).

IntoTheWoods@WaltDisney(1)Into the Woods, de Rob Marshall: 3 nominacions (Actriu en Paper Secundari -Meryl Streep-, Disseny de Producció, Vestuari)

Unbroken (Unbroken | Invencible), d’Angelina Jolie: 3 nominacions (Fotografia, Muntatge de So, Mescles de So)

Marsch von Selma nach MontgomerySelma, d’Ava DuVernay: 2 nominacions (Pel·lícula, Cançó -“Glory”-)

Wild, de Jean-Marc Vallée: 2 nominacions (Actriu -Reese Whitherspoon-, Actriu en Paper Secundari -Laura Dern-)

Inherent Vice, de Paul Thomas Anderson: 2 nominacions (Guió Adaptat, Vestuari)

Ida, de Pawel Pawilkowski: 2 nominacions (Fotografia, Film Parla No Anglesa)

Guardians of the Galaxy, de James Gunn: 2 nominacions (Efectes Visuals, Maquillatge/Perruqueria)

Amb 1 nominació:

Nightcrawler@© ConcordeFilmverleih(1)Nightcrawler, de Dan Gilroy: Guió.

Dos dies, una nit, dels germans Dardenne: Actriu -Marion Cotillard-.

Still Alice, de Richard Glatzer i Wash Westmoreland: Actiu -Julianne Moore-.

Perduda, de David Fincher: Actriu -Rosamund Pike-.

El jutge, de David Dobkin: Actor en Paper Secundari -James Caan-.

Begin Again, de John Carney: Cançó -“Lost Stars”-.

The Lego Movie, de Phil Lord i Christopher Miller: Cançó -“Everything is Awesome”-.

Beyond the Lights, de Gina Prince-Bythewood: Cançó -“Grateful”-.

Glen Campbell: I’ll Be Me, de James Keach: Cançó -“I’m Not Gonna Miss You”-.

Capità Amèrica: el soldat d’hivern, d’ Anthony Russo i Joe Russo: Efectes Visuals.

Dawn of the Planet of the Apes, de Matt Reeves: Efectes Visuals.

X-Men: Dies del Futur Passat, de Bryan Singer: Efectes Visuals.

El Hòbbit: la batalla dels cinc exèrcits, de Peter Jackson: Muntatge de So.

Malèfica, de Robert Stromberg: Vestuari.

Les nominades en la categoria Millor Film d’Animació són:

BIG HERO 6Big Hero 6, de Don Hall i Chris Williams.

Els Boxtrolls, de Graham Annable i Anthony Stacchi.

How to Train Your Dragon 2, de Dean DeBlois.

El conte de la princesa Kaguya, d’ Isao Takahata.

Song of the Sea, de Tomm Moore.

Les nominades a Millor Documental són:

533841Citizenfour, de Laura Poitras.

Virunga, d’Orlando von Einsiedel.

Finding Vivien Maier, de John Maloof i Charlie Siskel.

Last Days in Vietnam, de Rory Kennedy.

La sal de la Terra, de Wim Wenders i JUliano Ribeiro Salgado.

Les nominades com a Millor Pel·lícula de Parla No Anglesa són:

Z_Ida@Caramel (11)Ida, de Pawel Pawilkowski (producció anglo-franco-daneso-polonesa)

Leviatan, d’ Andrei Zviagintsev (producció russa)

Tangerines Mandariinid, de Zaza Urushadze (producció d’Estònia i Geòrgia)

Timbuctu, d’Abderrahmane Sissako (producció franco-mauritana)

Contes salvatges, de Damián Szifron (producció hispano-argentina)

Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *