Nominacions dels Premis del Cinema Europeu, que es lliuren avui

Coses de la feina que s’acumula, m’adono que no havia penjat al bloc les nominacions dels premis del Cinema Europeu, que es lliuren aquesta mateixa nit. Així doncs, per reflectir una informació més completa, reprodueixo a continuació la llista de candidats.

Aquests premis els lliura l’Acadèmia del Cinema Europeu. Tot just creada el 1988, moltes dècades després de l’homòloga nord-americana, en què s’inspira, l’Acadèmia congria ja 1.700 professionals de la indústria europea del cinema -que més aviat haurien de dir “del que en queda” d’aquella indústria i de la gent que malda per fressar-se un futur des d’aquest nostre vell continent.

El cineasta d’origen alemany Wim Wenders, probablement un dels que més representa la “globalització europea” -per allò del seu fort vincle franco-germànic- i alhora emblema, tant de la crisi autoral com de la inesgotable devoció cap a la nord-amèrica que apareixia als grans clàssics del setè art, és i ha estat Wenders un dels grans prosèlits d’aquesta Acadèmia del Cinema Europeu.

La cerimònia de lliurament té lloc a Varsòvia, com s’havia anunciat, avui mateix, 2 de desembre de 2006.

(Per seguir, cal que aneu a “Vull llegir la resta de l’article”)

Pel·lícula europea 2006

Breakfast on Pluto / Esmorzar a Plutó / Desayuno en Plutón (Director: Neil Jordan)

Grbavica / Sarajevo, mon amour / Il segreto di Esma. (Directora: Jasmila Zbanic)

Das leben der anderen/ La vida dels altres / La vie des autres  (Director: Florian Henckel von Donnersmarck)

The road to Guantánamo ( Directors: Michael Winterbottom i Mat Whitecross)

Volver  (Director: Pedro Almodóvar)

The wind that shakes the Barley / El vent que belluga l’ordi / El viento que agita la cebada / Le vent se lève /   Il vento che accarezza l’erba. (Director: Ken Loach)

Director europeu 2006

Pedro Almodóvar, per Volver

Susanne Bier,  per Efter Brylluppet / After The Wedding / Dopo il matrimonio

Emanuele Crialese, per Nuovomondo

Florian Henckel von Donnersmarck, per La vida dels altres / Das leben der anderen/ La vie des autres

Ken Loach, per El vent que belluga l’ordi / The wind that shakes the Barley / / El viento que agita la cebada / Le vent se lève /   Il vento che accarezza l’erba

Michael Winterbottom & Mat Whitecross, per The road to Guantánamo

Actriu europea 2006

Nathalie Baye, per Le petit lieutenant 

Penelope Cruz, per Volver

Martina Gedeck, per La vida dels altres / Das leben der anderen/ La vie des autres

Sandra Hüller, per Requiem 

Mirjana Karanovic, per Grbavica / Sarajevo, mon amour / Il segreto di Esma

Sarah Polley, per La vida secreta de les paraules / La vida secreta de las palabras / The Secret Life Of Words / La vita segreta delle parole

Actor europeu 2006

Patrick Chesnais, per Je ne suis pas là pour être aimé /  Not Here To Be Loved

Jesper Christensen, per Drabet /Manslaughter

Mads Mikkelsen, per Efter Brylluppet / After The Wedding / Dopo il matrimonio

Ulrich Mühe, per  La vida dels altres / Das leben der anderen/ La vie des autres

Cillian Murphy, per Breakfast on Pluto / Esmorzar a Plutó / Desayuno en Plutón i per El vent que belluga l’ordi / The wind that shakes the Barley / / El viento que agita la cebada / Le vent se lève /   Il vento che accarezza l’erba

Silvio Orlando, per Il caimano 

Director de fotografia europeu 2006

Barry Ackroyd, per El vent que belluga l’ordi / The wind that shakes the Barley / / El viento que agita la cebada / Le vent se lève /   Il vento che accarezza l’erba

José Luis Alcaine, per Volver 

Roman Osin, per Orgull i prejudici / Pride and prejudice /Orgueil et prejuges / Orgoglio e pregiudizio

Timo Salminen for Llums del capvespre / Les lumières du faubourg / Laitakaupungin valot / Luces al atardecer / Le luci della sera

Guionista europeu 2006

Pedro Almodóvar, per Volver

Florian Henckel von Donnersmarck, per La vida dels altres / Das leben der anderen/ La vie des autres

Paul Laverty, per El vent que belluga l’ordi / The wind that shakes the Barley / / El viento que agita la cebada / Le vent se lève /   Il vento che accarezza l’erba

Corneliu Porumboiu, per A fost sau n-a fost / 12:08 East Of Bucharest

Compositor europeu 2006

Alberto Iglesias, per Volver

Tuomas Kantelinen, per Äideistä Parhain / Mother of Mine

Dario Marianelli, per Orgull i prejudici / Pride and prejudice /Orgueil et prejuges / Orgoglio e pregiudizio

Gabriel Yared & Stéphane Moucha, per La vida dels altres / Das leben der anderen/ La vie des autres

Descoberta europea 2006
13 Tzameti, de Gela Babluani
Z Odzysku / Retrieval, d’ Slawomir Fabicki
Pingpong, de Matthias Luthardt
Friss Levegö / Fresh Air, d’Agnes Kocsis
Premi Arte – European Film Academy Documentary 2006
37 Uses For A Dead Sheep, de Ben Hopkins
Die Grosse Stille / Into Great Silence, de Philip Gröning
Dreaming By Numbers. d’Anna Bucchetti
La Casa De Mi Abuela / Grandmother’s House, d’Adan Aliaga
Maradona, Un Gamin En Or / Maradona, Tho Golden Kid
de Jean-Christophe Rosé
Moadon Beit Hakvarot / The Cemetery Club, de Tali Shemesh
Rybak I Tantsovshitsa / The Fisherman and the Dancing Girl
de Valeriy Solomin                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Unser Täglich Brot / Our Daily Bread, de Nikolaus Geyrhalter

Premi UIP – European Film Academy Short Film 2006
Prix UIP Ghent: Delivery, de Till Nowak
Prix UIP Valladolid: Vincent, de Giulio Ricciarelli
Prix UIP Angers: Pistache, de Valérie Pirson
Prix UIP Rotterdam: Meander, de Joke Liberge
Prix UIP Berlin: El Cerco, de Ricardo Íscar i Nacho Martín
Prix UIP Tampere: Before Dawn, de Bálint Kenyeres
Prix UIP Cracow: For Intérieur, de Patrick Poubel
Prix UIP Grimstad: Sniffer, de Bobbie Peers
Prix UIP Vila do Conde: By The Kiss, de Yann Gonzalez
Prix UIP Edinburgh: Zakaria, de Gianluca i Massimiliano De Serio
Prix UIP Sarajevo: Sretan Put Nedime / Good Luck Nedim, de Marko Šanti?,
Prix UIP Venezia: The Making Of Parts, de Daniel Elliott
Prix UIP Drama: Comme Un Air… / It’s in the Air…, de Yohann Gloaguen
Prix UIP Cork: Aldrig Som Första Gången! / Never Like The First Time!, de Jonas Odell

 

Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *