Nit d’Oscar

Bona nit!

Començo ara el seguiment de la Nit d’Oscar. Una nit que, en general, està sent hiperprevisible, llevat del fet que, fins ara, La invenció d’Hugo Cabret està plantant cara a L’artista; si bé és cert que, de les 5 estatuetes que ja ha congriat el film de Scorsese, en 3 (Muntatge de So, Mescles de So i Efectes Especials Visuals) no hi competia el d’Hazanavicius. Però, pel que fa als altres títols, tot ha sortit literalment com era previst.

A partir d’ara, aniré actualizant aquest apunt, amb les successives novetats que es vagin produint. L’ordre amb què ho podreu llegir és de més nou a més antic. És a dir, que cada actualització anirà deixant les anteriors al dessota.


Comptador permanentment actualitzat de la Nit d’Osca
r.

I a les 05.37h, l’última estatueta, la de la millor producció de l’any, que solem anomenar Millor Pel·lícula, i que ha estat per a L’artista:

L’artista (The Artist), de Michel HAZANAVICIUS: 5 premis (Pel·lícula, Actor -Dujardin-, Direcció, Música Original, Vestuari)

La invenció d’Hugo Cabret (Hugo | La invención de Hugo | Hugo Cabret), de Martin SCORSESE: 5 premis (Muntatge de so, Mescles de so, Efectes Visuals, Direcció Artística, Fotografia).

La dona de ferro, de Phyllida LLOYD: 2 premis (Actriu -Sreep-, Maquillatge)

Mitjanit a París (Midnight in Paris), de Woody ALLEN: 1 premi (Guió Original)

The Muppets, de James BOBIN: 1 premi (Cançó Original -“Man or Muppet“-)

Nader i Simin: una separació (Jodaeiye Nader az Simin | Nader and Simin, A Separation | Nader y Simin, una separación | Une séparation | Una separazione), d’Asghar FARHADI: 1 premi (Film de Parla No Anglesa)

Els homes que no estimaven les dones (The Girl with the Dragon Tattoo), de David FINCHER: 1 premi (Muntatge)

The Shore, de Terry GEORGE: 1 premi (Curtmetratge Acció Real)

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore, de William JOYCE i Brandon OLDENBURG: 1 premi (Curtmetratge Animació)

Saving Face, de Daniel JUNGE: 1 premi (Curtmetratge Documental)

Undefeated, de Daniel LINDSAY, T.J. MARTIN: 1 premi (Documental)

Beginners, de Mike MILLS: 1 premi (Actor Secundari -Plummer-)

Els descendents (The Descendants | Los descendientes | Paradiso amaro) d’ Alexander PAYNE: 1 premi (Guió Adaptat)

The Help (The Help | Criadas y señoras | La Couleur des sentiments), de Tate TAYLOR: 1 premi (Actriu Secundària -Spencer-)

Rango, de Gore VERBINSKI: 1 premi (Animació)

***

A les 05.30h, el comptador d’Oscar va així, quan -en no optar a l’estatueta a Millor Actriu- ja és matemàticament impossible que L’artista superi La invenció d’Hugo Cabret, encara que acabés guanyant el de Millor Pel·lícula. Empat, doncs, més que probable entre els dos films, si bé el de Hazanavicius s’haurà endut els considerats més importants. La novetat en aquesta hora és l’Oscar a la Millor Actriu, que ha estat (no podia ser d’altra manera) per a Ms. Meryl Streep (tinc un dubte: cada any era el penúltim premi, aquest, o l’hi han posat aquest cop per allò de l’estrellatge de l’actriu, cantat com era que el guanyaria ella?):

La invenció d’Hugo Cabret (Hugo | La invención de Hugo | Hugo Cabret), de Martin SCORSESE: 5 premis (Muntatge de so, Mescles de so, Efectes Visuals, Direcció Artística, Fotografia).

L’artista (The Artist), de Michel HAZANAVICIUS: 4 premis (Actor -Dujardin-, Direcció, Música Original, Vestuari)

La dona de ferro, de Phyllida LLOYD: 2 premis (Actriu -Sreep-, Maquillatge)

Mitjanit a París (Midnight in Paris), de Woody ALLEN: 1 premi (Guió Original)

The Muppets, de James BOBIN: 1 premi (Cançó Original -“Man or Muppet“-)

Nader i Simin: una separació (Jodaeiye Nader az Simin | Nader and Simin, A Separation | Nader y Simin, una separación | Une séparation | Una separazione), d’Asghar FARHADI: 1 premi (Film de Parla No Anglesa)

Els homes que no estimaven les dones (The Girl with the Dragon Tattoo), de David FINCHER: 1 premi (Muntatge)

The Shore, de Terry GEORGE: 1 premi (Curtmetratge Acció Real)

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore, de William JOYCE i Brandon OLDENBURG: 1 premi (Curtmetratge Animació)

Saving Face, de Daniel JUNGE: 1 premi (Curtmetratge Documental)

Undefeated, de Daniel LINDSAY, T.J. MARTIN: 1 premi (Documental)

Beginners, de Mike MILLS: 1 premi (Actor Secundari -Plummer-)

Els descendents (The Descendants | Los descendientes | Paradiso amaro) d’ Alexander PAYNE: 1 premi (Guió Adaptat)

The Help (The Help | Criadas y señoras | La Couleur des sentiments), de Tate TAYLOR: 1 premi (Actriu Secundària -Spencer-)

Rango, de Gore VERBINSKI: 1 premi (Animació)

***

Som en plena recta final, amb els premis d’interpretació i el de Millor Pel·lícula com a estelars, al moment segurament de màxima audiència televisiva. D’aquí, una certa dilatació en un ritme que era força accelerat fins ara, per allò de la publicitat i perquè, pel que em diuen, la cerimònia ha passat el típic muntatge d’homenatge anual als difunts (i com sempre, amb absències remarcables -Angelopoulos, per exemple-). A les 05.20h, el comptador d’Oscar va així, amb L’artista confirmant que tot segueix el guió previst, amb el que acaba d’arreplegar per a Dujardin com a Millor Actor:

La invenció d’Hugo Cabret (Hugo | La invención de Hugo | Hugo Cabret), de Martin SCORSESE: 5 premis (Muntatge de so, Mescles de so, Efectes Visuals, Direcció Artística, Fotografia).

L’artista (The Artist), de Michel HAZANAVICIUS: 4 premis (Actor -Dujardin-, Direcció, Música Original, Vestuari)

Mitjanit a París (Midnight in Paris), de Woody ALLEN: 1 premi (Guió Original)

The Muppets, de James BOBIN: 1 premi (Cançó Original -“Man or Muppet“-)

Nader i Simin: una separació (Jodaeiye Nader az Simin | Nader and Simin, A Separation | Nader y Simin, una separación | Une séparation | Una separazione), d’Asghar FARHADI: 1 premi (Film de Parla No Anglesa)

Els homes que no estimaven les dones (The Girl with the Dragon Tattoo), de David FINCHER: 1 premi (Muntatge)

The Shore, de Terry GEORGE: 1 premi (Curtmetratge Acció Real)

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore, de William JOYCE i Brandon OLDENBURG: 1 premi (Curtmetratge Animació)

Saving Face, de Daniel JUNGE: 1 premi (Curtmetratge Documental)

Undefeated, de Daniel LINDSAY, T.J. MARTIN: 1 premi (Documental)

La dona de ferro, de Phyllida LLOYD: 1 premi (Maquillatge)

Beginners, de Mike MILLS: 1 premi (Actor Secundari -Plummer-)

Els descendents (The Descendants | Los descendientes | Paradiso amaro) d’ Alexander PAYNE: 1 premi (Guió Adaptat)

The Help (The Help | Criadas y señoras | La Couleur des sentiments), de Tate TAYLOR: 1 premi (Actriu Secundària -Spencer-)

Rango, de Gore VERBINSKI: 1 premi (Animació)

***

El comptador , a les 04.57h, va així, quan sembla que ja s’ha acabat el bròquil i L’artista treu pit, enduent-se el de Millor Direcció (cosa que deixa Terrence Malick sense Oscar per L’arbre de la vida: pobres Oscar!):

La invenció d’Hugo Cabret (Hugo | La invención de Hugo | Hugo Cabret), de Martin SCORSESE: 5 premis (Muntatge de so, Mescles de so, Efectes Visuals, Direcció Artística, Fotografia).

L’artista (The Artist), de Michel HAZANAVICIUS: 3 premis (Direcció, Música Original, Vestuari)

Mitjanit a París (Midnight in Paris), de Woody ALLEN: 1 premi (Guió Original)

The Muppets, de James BOBIN: 1 premi (Cançó Original -“Man or Muppet“-)

Nader i Simin: una separació (Jodaeiye Nader az Simin | Nader and Simin, A Separation | Nader y Simin, una separación | Une séparation | Una separazione), d’Asghar FARHADI: 1 premi (Film de Parla No Anglesa)

Els homes que no estimaven les dones (The Girl with the Dragon Tattoo), de David FINCHER: 1 premi (Muntatge)

The Shore, de Terry GEORGE: 1 premi (Curtmetratge Acció Real)

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore, de William JOYCE i Brandon OLDENBURG: 1 premi (Curtmetratge Animació)

Saving Face, de Daniel JUNGE: 1 premi (Curtmetratge Documental)

Undefeated, de Daniel LINDSAY, T.J. MARTIN: 1 premi (Documental)

La dona de ferro, de Phyllida LLOYD: 1 premi (Maquillatge)

Beginners, de Mike MILLS: 1 premi (Actor Secundari -Plummer-)

Els descendents (The Descendants | Los descendientes | Paradiso amaro) d’ Alexander PAYNE: 1 premi (Guió Adaptat)

The Help (The Help | Criadas y señoras | La Couleur des sentiments), de Tate TAYLOR: 1 premi (Actriu Secundària -Spencer-)

Rango, de Gore VERBINSKI: 1 premi (Animació)

***

El comptador , a les 04.49h, va així, un cop s’hi han afegit els curtmetratges:

La invenció d’Hugo Cabret (Hugo | La invención de Hugo | Hugo Cabret), de Martin SCORSESE: 5 premis (Muntatge de so, Mescles de so, Efectes Visuals, Direcció Artística, Fotografia).

L’artista (The Artist), de Michel HAZANAVICIUS: 2 premis (Música Original, Vestuari)

Mitjanit a París (Midnight in Paris), de Woody ALLEN: 1 premi (Guió Original)

The Muppets, de James BOBIN: 1 premi (Cançó Original -“Man or Muppet“-)

Nader i Simin: una separació (Jodaeiye Nader az Simin | Nader and Simin, A Separation | Nader y Simin, una separación | Une séparation | Una separazione), d’Asghar FARHADI: 1 premi (Film de Parla No Anglesa)

Els homes que no estimaven les dones (The Girl with the Dragon Tattoo), de David FINCHER: 1 premi (Muntatge)

The Shore, de Terry GEORGE: 1 premi (Curtmetratge Acció Real)

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore, de William JOYCE i Brandon OLDENBURG: 1 premi (Curtmetratge Animació)

Saving Face, de Daniel JUNGE: 1 premi (Curtmetratge Documental)

Undefeated, de Daniel LINDSAY, T.J. MARTIN: 1 premi (Documental)

La dona de ferro, de Phyllida LLOYD: 1 premi (Maquillatge)

Beginners, de Mike MILLS: 1 premi (Actor Secundari -Plummer-)

Els descendents (The Descendants | Los descendientes | Paradiso amaro) d’ Alexander PAYNE: 1 premi (Guió Adaptat)

The Help (The Help | Criadas y señoras | La Couleur des sentiments), de Tate TAYLOR: 1 premi (Actriu Secundària -Spencer-)

Rango, de Gore VERBINSKI: 1 premi (Animació)

***

El comptador dels Òscar, en aquest moment (les 04.36h) va així, un cop Woody Allen ha guanyat el del Guió, amb Mitjanit a París; Els descendents, el de Guió Adaptat; L’artista ha confirmat totes les travesses pel que fa a la Millor Música Original i Els Muppets han arreplegat el de Millor Cançó:

La invenció d’Hugo Cabret (Hugo | La invención de Hugo | Hugo Cabret), de Martin SCORSESE: 5 premis (Muntatge de so, Mescles de so, Efectes Visuals, Direcció Artística, Fotografia).

L’artista (The Artist), de Michel HAZANAVICIUS: 2 premis (Música Original, Vestuari)

Mitjanit a París (Midnight in Paris), de Woody ALLEN: 1 premi (Guió Original)

The Muppets, de James BOBIN: 1 premi (Cançó Original -“Man or Muppet“-)

Nader i Simin: una separació (Jodaeiye Nader az Simin | Nader and Simin, A Separation | Nader y Simin, una separación | Une séparation | Una separazione), d’Asghar FARHADI: 1 premi (Film de Parla No Anglesa)

Els homes que no estimaven les dones (The Girl with the Dragon Tattoo), de David FINCHER: 1 premi (Muntatge)

Undefeated, de Daniel LINDSAY, T.J. MARTIN: 1 premi (Documental)

La dona de ferro, de Phyllida LLOYD: 1 premi (Maquillatge)

Beginners, de Mike MILLS: 1 premi (Actor Secundari -Plummer-)

Els descendents (The Descendants | Los descendientes | Paradiso amaro) d’ Alexander PAYNE: 1 premi (Guió Adaptat)

The Help (The Help | Criadas y señoras | La Couleur des sentiments), de Tate TAYLOR: 1 premi (Actriu Secundària -Spencer-)

Rango, de Gore VERBINSKI: 1 premi (Animació)

***

El comptador dels Òscar, en aquest moment (les 04.23h) va així:

La invenció d’Hugo Cabret (Hugo | La invención de Hugo | Hugo Cabret), de Martin SCORSESE: 5 premis (Muntatge de so, Mescles de so, Efectes Visuals, Direcció Artística, Fotografia).

L’artista (The Artist), de Michel HAZANAVICIUS: 1 premi (Vestuari)

Nader i Simin: una separació (Jodaeiye Nader az Simin | Nader and Simin, A Separation | Nader y Simin, una separación | Une séparation | Una separazione), d’Asghar FARHADI: 1 premi (Film de Parla No Anglesa)

Els homes que no estimaven les dones (The Girl with the Dragon Tattoo), de David FINCHER: 1 premi (Muntatge)

Undefeated, de Daniel LINDSAY, T.J. MARTIN: 1 premi (Documental)

La dona de ferro, de Phyllida LLOYD: 1 premi (Maquillatge)

Beginners, de Mike MILLS: 1 premi (Actor Secundari -Plummer-)

The Help (The Help | Criadas y señoras | La Couleur des sentiments), de Tate TAYLOR: 1 premi (Actriu Secundària -Spencer-)

Rango, de Gore VERBINSKI: 1 premi (Animació)

***

FOTO © AMPA
Cartell oficial 84a edició dels Oscar

Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *