Gaudí 2009: els premiats

És fàcil, però no me’n puc estar de remarcar que el primer Gaudí a una pel·lícula rodada originalment en català hagi estat per a la Sagrada Família, vull dir, per a “El cant dels ocells”, d’Albert Serra.

La universalitat d’allò més local -i amb personalitat autoral- (El cant dels ocells) i la internacionalitat d’un producte fabricat en bona part aquí -i amb petja d’autor- (Vicky Cristina Barcelona) han deixat ben magres de premi les dues favorites (Forasters i Benvinguts a Farewell-Gutmann).

Cròniques sobre els premis [Bernat Salvà, Avui]  [G.Vidal, El Punt] [Marta Cervera, El Periódico] [Redacció, Vilaweb] [Redacció, Cultura21.cat]

La llista de premiats, anant a Vull llegir la resta de l’article.

La llista prèvia de nominats [Gaudí 2009: les nominacions]

FOTO El cant dels ocells, d’Albert Serra

Gaudí 2009: els premiats

***

Millor pel·lícula en llengua catalana

El cant dels ocells
, d´Albert Serra

***

Millor pel.lícula en llengua no catalana

Vicky Cristina Barcelona, de Woody Allen

***

Millor pel·lícula europea

Camino, de Javier Fesser

***

Millor pel·lícula documental

Bucarest, la memòria perduda, d’Albert Solé

***

Millor pel·lícula d’animació

Rovelló, un Nadal sense Noël, d’ Antoni D’Ocon

***

Millor pel·lícula per a televisió

El Pallasso i el Führer, d’Eduard Cortés

***

Millor curtmetratge

Turismo, de Mercedes Sampietro

***

Millor director

Albert Serra, per El cant dels ocells

***

Millor guió
 
Xavi Puebla i Jesús Gil Vilda, per Benvingut a Farewell-Gutmann

***

Millor actriu en un paper principal

Anna Lizarán, per Forasters

***

Millor actor en un paper principal
 
Jordi Dauder, per Azaña

***

Millor actriu en un paper secundari
 
Penélope Cruz, per Vicky Cristina Barcelona

***

Millor actor en un paper secundari

Pep Antón Muñoz, per Benvingut a Farewell-Gutmann

***

Millor fotografia
 
Neus Ollé i Jimmy Gimferrer, per El cant dels ocells

***

Millor música original

Giulia i Los Tellarini, per Vicky Cristina Barcelona 

***

Millor muntatge

Jaume Martí, per Transsiberian

*** 

Millor direcció artística

Alain Bainée, per Transsiberian

***

Millors efectes especials

Josep Mª Aragonés i Arturo Balseiro, per Eskalofrío

***

Millor so directe

Jaume Meléndez, per Eskalofrío

Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *