BAFTA 2008: Les nominacions

FOTO Keira Knightley i Saoirse Ronan, nominades per Expiació, de Joe Wright

S’han fet públiques les nominacions als British Academy Film Awards (BAFTA). N’encapçala la llista Expiació, de Joe Wright, amb 14 nominacions, i la segueixen, amb 9 candidatures, There Wil Be Blood / Hi haurà sang / Pozos de amibición / Il Petroliere, de Paul Thomas Anderson, i No Country for Old Men / No es país para viejos / Non é un peasi per vecchi, dels germans Coen. S’assembla tant al que trien a l’altre costat de l’ Atlàntic, es nota tan poc la diferència amb els guardons anuals dels Estats Units, que han de crear la categoria específica de “millor pel·lícula britànica”, per poder posar-hi Control, d’Anton Corbijn, i This is England, de Sheane Meadows. Esclar que, aleshores, han de repetir algun títol amb la categoria general i entrar-n’hi algun altre com Promeses de l’Est, de Cronenberg. D’altra banda, Cate Blanchett, Javier Bardem, Julie Christie i Daniel Day-Lewis semblen imparables! Els BAFTA es lliuren el dia 10 de febrer de 2008, a la Royal Opera House, al Covent Garden de Londres.

La llista sencera de nominacions als BAFTA, anant a Vull llegir la resta de l’article.


Nominacions als British Academy Film Awards (BAFTA)

Millor Pel·lícula

American Gangster
, de Ridley Scott [Web Esp] [Web It]
Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Das Leben Der Anderen / La vida dels altres / La vida de los otros / La vie des autres / Le vite degli altri, de Florian Henckel
No Country for Old Men / No es país para viejos / Non é un paesi per vecchi, de Joel i Ethan Coen [Web Fr]
There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de Paul Thomas Anderson 

Millor Pel·lícula Britànica

Atonement
/ Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
The Bourne Ultimatum, de Paul Greengrass [Web Esp] [Web Fr]
Control, d’Anton Corbijn [Web Fr]
Eastern Promises / Promeses de l’ Est / Promesas del Este / Les promesses de l’ombre / La promessa dell’assassino, de David Cronenberg
This is England, de Shane Meadows

The Carl Foreman Award de reconeixement al debut d’ un director, guionista o productor britànic 

Chris Atkins (Director / guionista), per Taking Liberties
Mia Bays (Productora), per Scott Walker: 30 Century Man
Sarah Gavron (Directora), per Brick Lane
Matt Greenhalgh (Guionista), per Control
Andrew Piddington (Director/guionista), per The Killing of John Lennon


Millor Director

Joe Wright, per Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione
Paul Greengrass, per The Bourne Ultimatum
Florian Henckel von Donnersmarck, per Das Leben Der Anderen / La vida dels altres / La vida de los otros / La vie des autres / Le vite degli altri
Joel Coen i Ethan Coen, per No Country for Old Men
Paul Thomas Anderson, per There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere


Millor Guió Original
 

Steven Zaillian, pel d’ American Gangster, de Ridley Scott
Diablo Cody, pel de Juno, de  Jason Reitman [Web Esp] [Web Fr] [Web It]
Florian Henckel von Donnersmarck, pel de Das Leben Der Anderen / La vida dels altres, de Florian Henckel
Tony Gilroy, pel de Michael Clayton, de Tony Gilroy
Shane Meadows, pel de This is England, de Shane Meadows


Millor Guió Adaptat

Christopher Hampton, pel d’ Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Ronald Harwood, pel de L’escafandre i la papallona, de Julian Schnabel
David Benioff, pel de The Kite Runner / El caçador d’estels / Cometas en el cielo / Les cerfs-volants de Kaboul / Il cacciatore di aquiloni, de Marc Forster 
Joel Coen i Ethan Coen, per No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Paul Thomas Anderson, pel de There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de  Paul Thomas Anderson

Millor Pel·lícula de Parla No Anglesa

Le scaphandre et le papillon / L’escafandre i la papallona / La escafandra y la mariposaLo scafandro e la farfalla, de Julian Schnabel
The Kite Runner / El caçador d’estels / Cometas en el cielo / Les cerfs-volants de Kaboul / Il cacciatore di aquiloni, de Marc Forster 
Das Leben Der Anderen / La vida dels altres / La vida de los otros / La vie des autres / Le vite degli altri, de Florian Henckel
Se, jie / Luxúria, perill / Deseo, peligro / Lust, caution / Lussuria-Seduzione e tradimento, d’ Ang Lee
La Môme / La vie en rose, d’Olivier Dahan [Web Cat]


Millor Pel·lícula d’Animació

Ratatouille, de Brad Bird [Web Cat]
Shrek The Third / Shrek Tercer / Shrek Tercero / Shrek le Troisième / Shrek Terzo, de Chris Miller i Raman Hui
The Simpsons Movie, de David Silverman

Millor Actor Protagonista

George Clooney, per Michael Clayton, de Tony Gilroy
Daniel Day-Lewis, per There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de  Paul Thomas Anderson
James McAvoy, per Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Viggo Mortensen, per Eastern Promises / Promeses de l’ Est / Promesas del Este / Les promesses de l’ombre / La promessa dell’assassino, de David Cronenberg
Ulrich Mühe, per Das Leben Der Anderen / La vida dels altres / La vida de los otros / La vie des autres / Le vite degli altri, de Florian Henckel


Millor Actriu Protagonista

Cate Blanchett, per Elizabeth: The Golden Age, de Shekhar Kapur
Julie Christie, per Away from her / Lluny seu / Lejos de ella / Loin d’elleLontano da lei, de Sarah Polley
Marion Cotillard, per La Môme / La Vie en Rose, d’Olivier Dahan
Keira Knightley, per Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Ellen Page, per Juno

Millor Actor en un Paper Secundari

Javier Bardem, per No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Paul Dano, per There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de  Paul Thomas Anderson
Tommy Lee Jones, per No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Philip Seymour Hoffman, per Charlie Wilson’s War / La guerra de Charlie Wilson / La guerre selon Charlie Wilson, de Mike Nichols
Tom Wilkinson, per Michael Clayton, de Tony Gilroy 

Millor Actriu en Paper Secundari

Cate Blanchett, per I’m Not There / Io non sono qui , de Todd Haynes [Web Esp], [web Fr]
Kelly MacDonald, per No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Samantha Morton, per Control, d’Anton Corbijn 
Saoirse Ronan, per Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright 
Tilda Swinton, per Michael Clayton, de Tony Gilroy 

Millor Banda Sonora

Marc Streitenfeld, per la d’ American Gangster, de Ridley Scott
Dario Marianelli, per la d’ Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Alberto Iglesias, per la de The Kite Runner / El caçador d’estels / Cometas en el cielo / Les cerfs-volants de Kaboul / Il cacciatore di aquiloni, de Marc Forster
Jonny Greenwood, per la de There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de  Paul Thomas Anderson
Christopher Gunning, per la de La Môme / La Vie en Rose, d’Olivier Dahan


Millor Fotografia

Harris Savides, per la d’ American Gangster, de Ridley Scott
Seamus McGarvey, per la d’ Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright 
Oliver Wood, per la de The Bourne Ultimatum, de Paul Greengrass
Roger Deakins, per la de No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Robert Elswit, per la de There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de  Paul Thomas Anderson

Millor Muntatge

Pietro Scalia, pel d’ American Gangster, de Ridley Scott
Paul Tothill, pel d’ Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Christopher Rouse, pel de The Bourne Ultimatum, de Paul Greengrass 
John Gilroy, pel de Michael Clayton, de Tony Gilroy
Roderick Jaynes, pel de No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen 


Millor Disseny de Producció
 

Sarah Greenwood i Katie Spencer, pel d’ Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Guy Hendrix Dyas i Richard Roberts, pel d’ Elizabeth: The Golden Age, de Shekhar Kapur
Stuart Craig i Stephenie McMillan, pel de Harry Potter and The Order of The Phoenix, de David Yates 
Jack Fisk i Jim Erickson, pel de There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de  Paul Thomas Anderson 
Olivier Raoux, pel de La Môme / La Vie en Rose, d’Olivier Dahan


Millor Vestuari

Jacqueline Durran, pel d’ Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright 
Alexandra Byrne, pel d’ Elizabeth: The Golden Age, de Shekhar Kapur
Pan Lai, pel de Sie, jie / Luxúria, perill / Deseo, peligro / Lust, caution / Lussuria-Seduzione e tradimento, d’ Ang Lee
Colleen Atwood, pel de Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, de Tim Burton 
Marit Allen, pel de La Môme / La Vie en Rose, d’Olivier Dahan

Millor So

Danny Hambrook, Paul Hamblin i Catherine Hodgson, pel d’Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Kirk Francis, Scott Millan, Dave Parker, Karen Baker Landers i Per Hallberg, pel de The Bourne Ultimatum, de Paul Greengrass 
Peter Kurland, Skip Lievsay, Craig Berkey i Greg Orloff, pel de No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen 
Christopher Scarabosio, Matthew Wood, John Pritchett, Michael Semanick i Tom Johnson, pel de There will be blood, de  Paul Thomas Anderson
Laurent Zeilig, Pascal Villard, Jean-Paul Hurier i Marc Doisne, pel de La Môme / La Vie en Rose, d’Olivier Dahan


Millors Efectes Especials Visuals

Peter Chiang, Charlie Noble, Mattias Lindahl i Joss Williams, pels de The Bourne Ultimatum, de Paul Greengrass 
Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris i Trevor Woods, pels de The Golden Compass / La brúixola daurada / La brújula dorada / A la croisée des mondes : la boussole d’or / La bussola d’oro, de Chris Weitz 
Tim Burke, John Richardson, Emma Norton i Chris Shaw, pels de Harry Potter and The Order of The Phoenix, de David Yates 
John Knoll, Charles Gibson, Hal HickelJohn Frazier, pels de Pirates of the Caribbean: at World’s End, de Gore Verbinski 
Scott Stokdyk, Peter Nofz, Kee-Suk Ken Hahn i Spencer Cook, pel d’ Spider-Man 3, de Sam Raimi  [Web Cat]

Millor Maquillatge i Perruqueria

Ivana Primorac, per Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright 
Jenny Shircore, per Elizabeth: The Golden Age, de Shekhar Kapur
“Nominees TBC”, per Hairspray, d’Adam Shankman [Web Esp] [Web Fr]
Ivana Primorac, per Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, de Tim Burton 
Jan Archibald i Didier Lavergne, per La Môme / La Vie en Rose, d’Olivier Dahan 

Millor Curtmetratge d’ Animació

The Pearce Sisters, de Jo Allen i Luis Cook [IMDB]
Head over Heels, d’Osbert Parker, Fiona Pitkin i Ian Gouldstone
The Crumblegiant, de Pearse Moore i John McCloskey

Millor Curtmetratge d’ Acció Real
 

Dog Altogether, de Diarmid Scrimshaw i Paddy Considine
Hesitation, de Julien Berlan, Michelle Eastwood i Virginia Gilbert
The One and Only Herb McGwyer Plays Wallis Island, de Charlie Henderson, James Griffiths, Tim Key i Tom Basden
Soft, de Jane Hooks i Simon Ellis
The Stronger, de Dan McCulloch, Lia Williams i Frank McGuinness


Premi Orange —de votació popular— al millor actor/actriu emergent

Shia Labeouf
Sienna Miller
Ellen Page
Sam Riley

Tang Wei

Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *