Goya: les nominacions

FOTO Las 13 rosas, d’Emílio Martínez-Lázaro

Anunciades les nominacions als Goya, en podeu consultar la llista sencera anant a Vull llegir la resta de l’article. Al llarg dels propers dies, aniré posant-hi els enllaços i completant-ne algunes informacions, en aquest mateix apunt. Tanmateix, deixeume’n fer una primera reflexió. De fet, una proposta per a la reflexió: decanteu El orfanato i l’enlluernament que provoca i mireu el que queda: l’autèntic perfil que els acadèmics espanyols tracen del seu cinema. Al meu parer, d’un tuf de resclosit que embasca, llevat d’alguna excepció que confirma la regla.  I pensem: artísticament, què aporta? Comercialment, a qui ha interessat i interessa?  Quants calés ens ha costat tot això (perquè bona part d’aquesta grisor la financem directa i indirectament els contribuents, amb els catalans força avançats en la tasca pagadora…)?


Millor pel·lícula

El orfanato, de Juan Antonio Bayona [AV] [WFr]
La soledad, de Jaime Rosales [AV]
Las trece rosas, d’Emílio Martínez-Lázaro
Siete mesas de billar francés, de Gracia Querejeta [FiP]


Millor director/a

Icíar Bollaín, per Mataharis [AV] [FiP]
Emilio Martínez Lázaro, per Las trece rosas
Gracia Querejeta, per Siete mesas de billar francés
Jaime Rosales, per La soledad


Millor director/a novell/a
 
Juan Antonio Bayona, per El orfanato
Tom Fernández, per La Torre de Suso
David Ulloa i Tristán Ulloa, per Pudor
Félix Viscarret, per Bajo las estrellas [AV]


Millor actor

Alfredo Landa, per Luz de domingo
Álvaro de Luna, per El prado de las estrellas
Alberto San Juan, per Bajo las estrellas
Tristán Ulloa, per Mataharis


Millor actriu

Blanca Portillo, per Siete mesas de billar francés
Belén Rueda, per El orfanato
Emma Suárez, per Bajo las estrellas
Maribel Verdú, per Siete mesas de billar francés


Millor actor en paper secundari

Raúl Arévalo, per Siete mesas de billar francés
José Manuel Cerviño, per Las trece rosas
Emilio Gutiérrez Caba, per La Torre de Suso
Carlos Larrañaga, per Luz de domingo
Julián Villagrán, per Bajo las estrellas


Millor actriu en paper secundari

Amparo Baró, per Siete mesas de billar francés
Geraldine Chaplin, per El orfanato
Núria González, per Mataharis
María Vázquez, per Mataharis


Millor actor revelació
 
Óscar Abad, per El prado de las estrellas
Gonzalo de Castro, per La Torre de Suso
Roger Príncep, per El orfanato
José Luis Torrijo, per La soledad


Millor actriu revelació

Gala Evora, per Lola. La película
Bárbara Goenaga, per Oviedo Express
Nadia de Santiago, per Las trece rosas
Manuela Velasco, per ·REC [AV]


Millor guió original

Icíar Bollaín i Tatiana Rodríguez, per Mataharis
Ignacio Martínez de Pisón, per Las trece rosas
Gracia Querejeta i David Planell, per Siete mesas de billar francés
Sergio G. Sánchez, per El orfanato
Gonzalo Suárez, per Oviedo Express


Millor guió adaptat

Ventura Pons, per Barcelona, un mapa [AV]
Laura Santullo, per La zona
Tristán Ulloa, per Pudor
Imanol Uribe, per La carta esférica
Félix Viscarret, per Bajo las estrellas


Millor música original

Roque Baños, per Las trece rosas
Carles Cases, per Oviedo Express
Mikel Salas, per Bajo las estrellas
Fernando Velázquez, per El orfanato


Millor cançó original

“Esa luz” (Mataharis) Retirada
Fado da saudade (Fados)
“Glommy Sunday” (La caja Kovak)  Retirada
Happy, happy Chueca (Chuecatown)


Millor direcció de producció

Juan Carmona i Salvador Gómez, per Luz de domingo
Martín Cabañas, per Las trece rosas
Teresa Cepeda, per Oviedo Express
Sandra Hermida, per El orfanato


Millor fotografia

José Luis Alcaine, per Las trece rosas
Álvaro Gutiérrez, per Bajo las estrellas
Ángel Iguacell, per Siete mesas de billar francés
Carlos Suárez, per Oviedo Express


Millor muntatge

David Gallart, per ·REC
Fernando Pardo, per Las trece rosas
Elena Ruiz, per El orfanato
Nacho Ruiz Capillas, per Siete mesas de billar francés


Millor direcció artística

Wofgang Burmann, per Oviedo Express
Edu Hidalgo, per Las trece rosas
Gil Parrondo, per Luz de domingo
Josep Rosell, per El orfanato


Millor disseny de vestuari

Sonia Grande, per Lola. La película
Lena Mossum, per Las trece rosas
Lourdes de Orduña, per Luz de domingo
María Reyes, per El orfanato


Millor maquillatge i perruqueria

Lourdes Priones i Fermín Galán, per Oviedo Express
Lola López i Itziar Arrieta, per El orfanato
Mariló Osuna, Almudena Fonseca i José Juez, per Las trece rosas 
Jose Quetglas i Blanca Sánchez, per El corazón de la tierra


Millor só

Carlos Bonmatí, Alfonso Pino i Carlos Faruolo, per Las trece rosas
Licio Marcos de Oliveira i Bernat Aragonès, per Tuya siempre
Iván Marín, José Antonio Bermúdez i Leopoldo Aledo, per Siete mesas de billar francés
Xavi Mas, Marc Orts i Oriol Tárrago, per El orfanato


Millors efectes especials

Reyes Abades i Alex G. Ortoll, per El corazón de la tierra
David Àmbit, Enric Masip i Àlex Villagrasa, per ·REC
Pau Costa, Raúl Romanillos i Carlos Lozano, per Las trece rosas
David Martí, Montse Ribé, Pau Costa, Enric Masip, Lluís Castells i Jordi San Agustín, per El orfanato


Millor pel·lícula d’animació

Azur i Asmar, de Michel Ocelot
Betizu eta Urrezco Zintzarria, d’Egoitz Rodríguez Olea
En busca de la piedra mágica
, de Lenard F. Krawinkel i Holger Tappe 
Nocturna: Una aventura màgica, d’ Adrià Garcia i Víctor Maldonado


Millor pel·lícula documental

El productor, de Fernando Méndez-Leite
Fados, de Carlos Saura [FiP]
Invisibles, de M. Barrosso, I. Coixet, J. Corcuera, F. León de Aranoa, W. Wenders
Lucio, d’Aitor Arregi i José Ma Goenaga


Millor pel·lícula hispanoamericana

La edad de la peseta, de Pavel Giroud
Mariposa negra, de Francisco J. Lombardi
Padre Nuestro, de Christopher Zalla [FiP]
XXY, de Lucía Puenzo


Millor curtmetratge de ficció
 
El pan nuestro, d’ Aitor Merino Unzueta
Padam, de José Manuel Carrasco Fuentes
Paseo, d’ Arturo Ruiz Serrano
Proverbio chino, de Javier San Román
Salvador (historia de un milagro cotidiano), d’ Abdelatif Hwidar


Millor curtmetratge d’animació

Atención al cliente, de Marcos Valin i David Alonso
O bufón e a infanta, de Juan Ramón Galiñanes García
La flor más grande del mundo, de Juan Pablo Etcheverry
Perpetuum Mobile, de Raquel García-Ajofrín Virtus i Enrique García Rodríguez
Tadeo Jones y el sótano maldito, d’ Enrique Gato Borregán


Millor curtmetratge documental

Carabanchel, un barrio de cine, de Juan Carlos Zambrana
El anónimo caronte, de Toni Bestad
El hombre feliz, d’ Isabel Lucina Gil Márquez
Valkirias, d’Eduardo Soler


Goya d’Honor

Alfredo Landa, actor.

Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *