Sant Sebastià 2007: seccions paral·leles, retrospectives, programes i els altres jurats

Foto El baño del Papa, d’Enrique Fernández i César Charlone: de Canes als horitzonts llatins de Sant Sebastià.

Fa temps que, a les seccions paral·leles, el Festival de Sant Sebastià recull tot de pel·lícules que han destacat o s’han presentat ja en altres certamens internacionals (sobretot el de Canes, però també Venècia, Toronto…). Així, es fa més atractiu pel cinèfil que s’hi atansa. Les conseqüències, però són ben clares. D’una banda, el converteix de facto en un certamen de segona divisió, encara que, per geopolítica, consti entre els de primera categoria. Per altre cantó, li ha segat l’herba al Festival de Valladolid, dins de l’escala espanyola en què es mou; ja que la Seminci és, per definició, un “festival de festivals”; és a dir, una convocatòria l’interés de la qual rau en la panoràmica que ofereix sobre el cinema d’arreu del món, sense parar esment a “glamours” ni a “estrenes absolutes”. és cert que té altres problemes, Valladolid -ja que des que Fernando Lara se n’anà a l’ICAA-, els que l’han succeït no se n’acaben de sortir; però si Sant Sebastià els manlleva títols importants… no cal dir que ho estan patint!

La llista de les pel·lícules -i els enllaços- de Zabaltegi, Horizontes latinos, Retrospectiva clàssica (Henry King), Retrospectiva contemporània (Philippe Garrel), Retrospectiva temàtica (el “nou” cinema nòrdic) i dels diversos programes complementaris, així com la dels “altres jurats”, clicant aquí: Vull llegir la resta de l’article

SECCIÓ ZABALTEGI

Apartat PERLES

  • 4 luni, 3 saptamini si 2 zile / 4 mesos, 3 setmanes i 2 dies, de  Cristian Mungiu (Palma d’Or de Canes 2007) [Inauguració de “Zabaltegui-Perles”]
  • L’avocat de la terreur, de Barbet Schroeder (Un certian regard, Canes 2007)
  • Berlin, de Julian Schnabel (Orizzonti Doc, Venècia 2007) [Projecció especial]
  • Caramel, de  Nadine Labaki (Quinzena de realitzadors, Canes 2007)
  • Control , d’Anton Corbijn (Quinzena de realitzadors, Canes 2007)
  • Death at a Funeral / Un funeral de muerteJoyeuses funerailles, de  Frank Oz (Fora de competició, Deauville 2007)
  • Fados, de Carlos Saura  (Masters, Toronto 2007) [projecció especial]
  • Help!, de Richard Lester [projecció especial]
  • In the Valley of Elah / A la vall d’ Elah / En el valle de Elah, de  Paul Haggis (Venècia 2007)
  • The Hoax / La gran estafa, de Lasse Hallström
  • Lady Chatterley , de Pascale Ferran (César del cinema francès 2007)
  • Meduzot / Les méduses, d’Etgar Keret, Shira Geffen (46a Setmana Int. de la Crítica, Canes 2007)
  • Ploy, de Pen-ek Ratanaruang (Quinzena de realitzadors, Canes 2007)
  • Le scaphandre et le papillon / L’escafandre i la papallona / La escafandra y la mariposa, de Julian Schnabel (Canes 2007)
  • The Show Must Go On / El espectáculo debe continuar , de Han Jae-rim
  • Talk to Me, de Kasi Lemmons

    ***

    SECCIÓ ZABALTEGI  

    Apartat NOUS DIRECTORS

  • Die Anruferin, de Felix Randau
  • The Bird Can’t Fly, de Threes Anna
  • The Blue Hour / La hora azul , d’ Eric Nazarian
  • Brick Lane, de Sarah Gavron
  • Casual Day, de  Max Lemcke
  • Cosmos, de Diego Fandos
  • Dah be alaveh Chahar / 10+4, de Mania Akbari
  • Darling, de Johan Kling
  • Ekko / Echo, d’Anders Morgenthaler
  • Les fourmis rouges, d’Stéphan Carpiaux
  • Gidam / Epitaph, dels germans JUNG 
  • L’homme qui marche / El hombre caminando, d’ Aurélia Georges
  • Soul Carriage / Alma con destino, de Conrad Clark
  • Tnuah meguna / Foul Gesture, de Tzahi Grad
  • La torre de Suso, de Tom Fernández
  • Where God Left His Shoes, de Salvatore Stabile

    ***

    SECCIÓ  ZABALTEGI

    Apartat ESPECIALS

  • El año de todos los demonios, d’ Angel Amigo
  • Brando , de Mimi Freedman, Leslie Greif (Doc sobre cinema, Cannes Classics 2007)
  • Calle Santa Fé / Rue Santa Fé , de Carmen Castillo (Un certain regard, Canes 2007)
  • Forestillinger / Performances, de Per Fly
  • Lucio, d’ Aitor Arregi, Jose Mari Goenaga
  • Lynch , de blackANDwhite
  • Madres, d’ Eduardo Félix Walger
  • The Princess of Nebraska / La Princesa de Nebraska, de Wayne Wang
  • Querida Bamako, d’ Omer Oke, Txarli Llorente
  • Young Yakuza, d’ Jean-Pierre Limosin

    ***

    SECCIÓ HORIZONTES LATINOS   [enllaç]

    Apartat SELECCIÓ

    Una novia errante, d’ Ana Katz (Un certain regard, Canes 2007)
    La antena, d’ Esteban Sapir
    Año uña, de Jonás Cuarón (22a Setm. Int. Crítica, Venècia 2007)
    El asaltante, de Pablo Fendrik (46a Setmana Int. Crítica, Canes 2007)
    Aurora Boreal, de Sergio Tovar Velarde
    Baixio das Bestas / Bog of Beasts, de Cláudio Assis
    El baño del Papa, d’ Enrique Fernández, César Charlone (Un certain regard, Canes 2007)
    El búfalo de la noche, de Jorge Hernández Aldana
    A casa de Alice, de Chico Teixeira
    Fiestapatria, de Luis R. Vera
    Las niñas, de Rodrigo Marín
    Otávio e as Letras / Otavio y las letras, de Marcelo Masagão
    Párpados azules, d’ Ernesto Contreras (46a Setmana Int. Crítica, Canes 2007)
    Por sus propios ojos, de Liliana Paolinelli
    La sangre iluminada, d’ Iván Ávila Dueñas
    Satanás, d’ Andrés Baiz
    A Via Láctea / La Vía Láctea, de Lina Chamie (46a Setmana Int. Crítica, Canes 2007)
    El viaje de la Nonna, de Sebastián Silva

    ***

    SECCIÓ HORIZONTES LATINOS  [enllaç]

    Apartat (en diuen) MADE IN SPAIN

    Bajo las estrellas, de Félix Viscarret
    Bolboreta, mariposa, papallona, de Pablo García
    De profundis, de Miguelanxo Prado
    Dos mirada, de Sergio Candel
    La influencia, de Pedro Aguilera
    Invisibles, de Mariano Barroso, Isabel Coixet, Javier Corcuera, Fernando León de Aranoa, Wim Wenders
    Ladrones, de Jaime Marques Olarreaga
    La línea recta, de José María de Orbe
    Una mujer invisible, de Gerardo Herrero
    Pudor, de David Ulloa, Tristán Ulloa
    La soledad, de Jaime Rosales
    Teresa, el cuerpo de Cristo, de Ray Loriga
    Uno de los dos no puede estar equivocado, de Pablo Llorca
    ¿Y tú quién eres?, de Antonio Mercero
    Yo / Me, de Rafa Cortés

    ***

    SECCIÓ HORIZONTES LATINOS  [enllaç]

    Apartat CINEMA EN CONSTRUCCIÓ

    Acné, de Federico Veiroj
    La extranjera, de Fernando Díaz
    A festa da menina morta / La fiesta de la niña muerta, de Matheus Nachtergaele
    Gasolina, de Julio Hernández Cordón
    Una semana solos / Una semana solos, de Celina Murga
    Sol na neblina, de Werner Schumann

    ***

    RETROSPECTIVA CLÀSSICA [enllaç]

    HENRY KING

    Little Mary Sunshine (Little Mary Sunshine) 1915
    Twin Kiddies (Twin Kiddies) 1916
    A Sporting Chance (El boxeador) 1919
    Tol’able David (Tol’able David) 1921
    The Seventh Day 1921
    Romola (Rómula) 1924
    Stella Dallas (¡Y supo ser madre!) 1925
    The Winning of Barbara Worth (Flor del desierto) 1926
    The Woman Disputed (Una mujer disputada) 1928. Henry King, Sam Taylor
    Over the Hill (Honrarás a tu madre) 1931
    State Fair (La feria de la vida) 1933
    Way Down East (A través de la tormenta) 1935
    Ramona (Ramona) 1936
    Lloyd’s of London (Lloyds de Londres) 1936
    In Old Chicago (Chicago) 1938
    Seventh Heaven (El séptimo cielo) 1937
    Alexander’s Ragtime Band (La banda de Alexander) 1938
    Jesse James (Tierra de audaces) 1939. Henry King, (Irving Cummings)
    Stanley and Livingstone (El explorador perdido) 1939
    Little Old New York (El despertar de una ciudad) 1940
    Maryland (Maryland) 1940
    Chad Hanna (Chad Hanna) 1940
    A Yank in the R.A.F. (Un americano en la RAF 1941)
    Remember the Day (Recuerda aquel día) 1941
    The Black Swan (El cisne negro) 1942
    The Song of Bernadette (La canción de Bernadette) 1943
    Wilson 1944
    A Bell for Adano (La campana de la libertad) 1945
    Captain from Castile (El Capitán de Castilla) 1947
    Deep Waters 1948
    Prince of Foxes (El príncipe de los zorros) 1949
    Twelve O’Clock High (Almas en la hoguera) 1949
    The Gunfighter (El pistolero) 1950
    I’d Climb the Highest Mountain (Escalaré la montaña más alta) 1951
    David and Bathsheba (David y Betsabé) 1951
    Wait ‘till the Sun Shines, Nellie 1952
    The Snows of Kilimanjaro (Las nieves del Kilimanjaro) 1952
    O. Henry’s Full House (Segment “The Gift of the Magi”) (Cuatro páginas de la vida) 1952
    King of the Khyber Rifles (El capitán King) 1953
    Untamed (Caravana hacia el Sur) 1955
    Love Is a Many-Splendored (Thing La colina del adiós) 1955
    Carousel (Carrusel) 1956
    The Sun Also Rises (Fiesta) 1957
    The Bravados (El vengador sin piedad) 1958
    This Earth Is Mine (Esta tierra es mía) 1959
    Beloved Infidel (Días sin vida) 1959
    Tender Is the Night (Suave es la noche) 1961

    ***

    RETROSPECTIVA CONTEMPORÀNIA [enllaç]

    PHILIPPE GARREL

    Les enfants désaccordés 1964
    Droit de visite
    1965
    Marie pour mémoire
    1967
    Le révélateur
    1968
    Le lit de la vierge
    1969
    La cicatrice intérieure 1970-1971
    Les hautes solitudes 1974
    Le berceau de cristal
    1975
    L’enfant secret
    1979
    Liberté la nuit
    1983
    Elle a passé tant d’heures sous les sunlights
    1984
    Les baisers de secours
    1988
    J’entends plus la guitare
    1991
    La naissance de l’amour
    1993
    Le coeur fantôme
    1995
    Le vent de la nuit
    1999
    Sauvage innocence
    2001
    Les amants réguliers
    2005
     

    ***

    RETROSPECTIVA TEMÀTICA FEBRE GELADA (El “nou” cinema nòrdic) [enllaç]

    Apartat DINAMARCA

    ArvenL’herència / La herencia, de Per Fly
    Breaking the Waves / Rompent les onades / Rompiendo las olas, de Lars von Trier
    Elsker dig for evigt / Open Hearts / Te quiero para siempre, de Susanne Bier
    Festen / Celebración, de Thomas Vinterberg
    IdioterneEls idiotes / Los idiotas, de Lars von Trier
    Italiensk for begyndere / Italià per a principiants / Italiano para principiantes, de Lone Scherfig Kunsten at græde i kor / El arte de llorar, de Peter Schønau Fog
    Offscreen, de Christoffer Boe
    Princess, d’ Anders Morgenthaler
    Pusher / Pusher, un paseo por el abismo, de Nicolas Winding Refn
    En Soap, de Pernille Fischer Christensen.

    ***

    RETROSPECTIVA TEMÀTICA FEBRE GELADA (El “nou” cinema nòrdic) [enllaç]

    Apartat FINLÀNDIA

    Kauas pilvet karkaavat / Drifting Clouds / Núvols que passen / Nubes pasajeras, d’ Aki Kaurismäki
    Miehen työ / A Man’s Job, d’ Aleksi Salmenperä
    Mies vailla menneisyyttä / L’home sense un passat / Un hombre sin pasado, d’Aki Kaurismäki
    Paha maa / Frozen Land, d’ Aku Louhimies.

    ***

    RETROSPECTIVA TEMÀTICA FEBRE GELADA (El “nou” cinema nòrdic) [enllaç]

    Apartat ISLÀNDIA

    Börn / Children / Hijos, de Ragnar Bragason
    Foreldrar / Parents, de Ragnar Bragason
    Hafið / The Sea, de Baltasar Kormákur
    Kaldaljós / Cold Light, de Hilmar Oddsson
    Á köldum klaka / Cold Fever / Febre gelada / Fiebre helada, de Fridrik Thor Fridriksson
    Nói albínói, de Dagur Kári

  • ***

    RETROSPECTIVA TEMÀTICA FEBRE GELADA (El “nou” cinema nòrdic) [enllaç]

    Apartat NORUEGA

    Den brysomme mannen / The Bothersome Man, de Jens Lien
    Budbringeren / Junk Mail, de Pål Sletaune
    Eggs, de  Bent Hamer
    Kjærlighetens kjøtere / Zero Kelvin, de Hans Petter Moland
    Kunsten å tenke negativt / The Art of Negative Thinking, de Bård Breien
    Når nettene blir lange / Cabin Fever, de Mona J. Hoel
    Salmer fra kjøkkenet / Kitchen Stories, de Bent Hamer
    Sønner / Sons / Fills / Hijos, d’ Erik Richter Strand
    Ti kniver i hjertet / Cross My Heart and Hope To Die, de Marius Holst
    Uno,d’ Aksel Hennie 

    ***

    RETROSPECTIVA TEMÀTICA FEBRE GELADA (El “nou” cinema nòrdic) [enllaç]

    Apartat SUÈCIA

    Dag og Nat / Day and Night, de Simon Staho
    Ett hål i mitt hjärta / A Hole in My Heart, de Lukas Moodysson
    Fucking Åmål, de Lukas Moodysson
    Fyra nyanser av brunt / Four Shades of Brown, de Tomas Alfredson
    Om jag vänder mig om / Daybreak, de Björn Runge
    Sånger från andra våningenCançons des del segon pis, de Roy Andersson
    Saraband, d’ Ingmar Bergman

    ***

    PROGRAMA ‘SESSIONS ESPECIALS LIV ULLMANN’  [enllaç]

    Sofie, de Liv Ullmann 1992
    Kristin Lavransdatter, de  Kristin Lavransdatter i Liv Ullmann 1995
    Enskilda samtal / Confessions privades, de Liv Ullmann 1996
    TrolösaInfidel, de Liv Ullmann 2000
    Liv Ullmann – Scener fra et liv / Liv Ullmann – Scenes from a Life, d’ Edvard Hambro 1997

    ***

    PROGRAMA ‘DIA DEL CINEMA BASC’ (en diuen) – 26.09.2007  [enllaç]

    Gente de mar, de Carlos de los Llanos
    Akelarre, de Pedro Olea
    La sombra de nadie, de  Pablo Malo
    Betizu eta Xangaduko misterioa / Betizu i el misteri de Xangadú, de  Egoitz Rodríguez Olea
    Cristóbal Molón, d’ Aitor Arregi i Iñigo Berasategi
    Tras un largo silencio, de Sabin Egilior
    Eutsi! / ¡Resiste!, d’ Alberto J. Gorritiberea
    2 rivales casi iguales, de Miguel Ángel Calvo Buttini
    La influencia, de Pedro Aguilera
    Caótica Ana, de Julio Medem

    ***

    ALTRES PROGRAMES:

    VELÒDROM [enllaç]

    ESCOLES DE CINEMA [enllaç]

    DU ELS PARES AL CINE [enllaç]

    ***

    ELS ALTRES JURATS

    JURAT PREMI ALTADIS–NOUS DIRECTORS (1r o 2n llargmetratge no presentat en cap altre festival) [enllaç]

    MARK PEPLOE (president)
    JANNIKE ÅHLUND
    CARMEN CASTILLO
    ESPIDO FREIRE
    JEAN-CLAUDE LAMY
    DENNIS LIM
    PABLO MALO

    El premi (90.000 €) el comparteixen el director i qui n’hagi comprat els drets per a l’Estat Espanyol

    ***

    JURAT PREMI HORIZONTS (llargmetratges produïts totalment o en part a l’ Amèrica Llatina, dirigits per cineastes d’origen llatí o que tinguin com a tema o marc comunitats llatines de la resta del món i que, havent estat programat a la secció “Horitzonts llatins” no s’hagin estrenat comercialment a l’Estat Espanyol ni s’hi hagin presentat en cap festival) [enllaç]

    KARL BAUMGARTNERE
    INGRID RUBIO
    IVÁN TRUJILLO

  • Afegeix un comentari

    Deixa un comentari

    L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *