Goya: les nominacions

Alatriste, d’Agustín Díaz-Yanes, amb 15 nominacions; Volver, de Pedro Almodóvar, amb 14; El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan, de Guillermo del Toro, amb 13, i Salvador (Puig Antich), de Manuel Huerga, amb 11, encapçalen les nominacions als Goya, que l’Academia del Cine Español concedirà el darrer cap de setmana de gener.

D’entre els candidats a rebre l’estatueta, Lluís Llach ho és per la banda sonora de Salvador i això obre la possibilitat que el cantant de Verges vagi a la cerimònia: hi anirà?

Un primer comentari: vistes les nominacions dels Goya i les recaptacions que obtenen per Espanya, els cineastes catalans amb vocació artística, que fan mans i mànegues per atendre el mercat espanyol i per no catalanitzar-se gaire, vols dir que els surt a compte? Per sort, el món és molt més gran, l’horitzó molt més ample: diria que valdria més la pena que es dediquessin a crear de debò i a buscar un mercat realment lliure, noble, culte…

La llista completa de les nominacions, clicant a “Vull llegir la resta de l’article”

Millor pel·lícula

Volver, de Pedro Almodóvar

Alatriste, d’ Agustín Díaz-Yanes

Salvador (Puig Antich), de Manuel Huerga

El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan, de Guillermo del Toro

Millor director

Pedro Almodóvar, per Volver

Agustín Díaz-Yanes, per Alatriste

Manuel Huerga, per Salvador (Puig Antich)

Guillermo del Toro, per El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan

Millor actor

Daniel Brühl, per Salvador (Puig Antich)

Juan Diego, per Vete de mi

Sergi López, per El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan

Viggo Mortensen, per Alatriste

Millor actriu

Maribel Verdú, per El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan

Marta Etura, per Azuloscurocasinegro

Penélope Cruz, per Volver

Sílvia Abascal, per La dama boba

Millor actor de repartiment

Antonio de la Torre, per Azuloscurocasinegro

Juan Echanove, per Alatriste

Juan-Diego Botto, per Vete de mi

Leonardo Sbaraglia, per Salvador (Puig Antich)

Millor actriu de repartiment

Ariadna Gil, per Alatriste

Blanca Portillo, per Volver

Carmen Maura, per Volver

Lola Dueñas, per Volver

Millor nou director

Carlos Iglesias, per Un franco, 14 pesetas

Daniel Sánchez Arévalo, per Azuloscurocasinegro

Javier Rebollo, per Lo que sé de Lola

Jorge Sánchez Cabezudo, per La noche de los girasoles

Millor actor revelació

Alberto Amarilla, per El camino de los ingleses

Javier Cifrián, per El Próximo Oriente

Quim Gutiérrez, per Azuloscurocasinegro

Walter Vidarte, per La noche de los girasoles

Millor actriu revelació

Ariana Ugarte, per Cabeza de perro

Ivana Baquero, per El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan

Bebe, per La educación de las hadas

Verónica Echegui, per Yo soy la Juani

Millor guió original

Daniel Sánchez Arévalo, per Azuloscurocasinegro

Guillermo del Toro, per El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan

Jorge Sánchez Cabezudo, per La noche de los girasoles

Pedro Almodóvar, per Volver

Millor guió adaptat

Agustín Díaz-Yanes, per Alatriste

Antonio Banderas, per El camino de los Ingleses

José-Luís Cuerda, per La educación de las hadas

Lluís Arcarazo, per Salvador

Millor documental

Cineastes en acció, de Carles Benpar

Hecuba, un sueño de pasión, Arantza Aguirre i José-Luís López-Linares

Més enllà del mirall, de Joaquín Jordá

La silla de Fernando, de Luís Alegre i David Trueba

Millor pel·lícula europea

Copying Beethoven, d’Agnieszka Holland

The wind that shakes the barley / El vent que belluga l’ordi / El viento que agita la cebada / Le vent se lève / Il vento che accareza l’erba, de Ken Loach

The Queen / La reina / La regina, d’Stephen Frears

Scoop, de Woddy Allen

Millor pel·lícula estrangera de parla hispana (és a dir, castellana!)

American visa, de Juan-Carlos Valdívia

En la cama, Matías Biza

Las manos, d’ Alejandro Doria

Soñar no cuesta nada, de Rodrigo Triana

Goya d’honor

Tadeo Villalba

Millor direcció de producció

Cristina Zumárraga, per Alatriste

E. Santana, R. García i G. Simonetti, per Los Borgia

Bernat Elías, per Salvador (Puig Antich)

Antonio Norella, per Volver

Millor música original

Roque Baños, per Alatriste

Javier Navarrete, per El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan

Lluís Llach, per Salvador (Puig Antich)

Alberto Iglesias, per Volver

Millor cançó original

Imaginarte, d’Alba Gárate, a Azuloscurocasinegro

Bienvenido a casa, de Calamaro, Limeón Trueba, a Bienvenido a casa

Tiempo pequeño, de Bebe i Lucio Corby, a La educación de las hadas

Shockal fire ashe, de Bardem i Abdur Rahim, d’ El Próximo Oriente

Millor direcció artística

Benjamín Fernández, per Alatriste

B. Pérez Sotero i M. Stilde, per Los Borgia

Eugenio Caballero, per El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan

Salvador Parra, per Volver

Millor disseny de vestuari

Francesca Sartori, per Alatriste

Luciano Capocci, per Los Borgia

Y. Blake, per Los fantasmas de Goya / Goya’s Ghosts

Gina Daigeler, per Volver

Millor fotografia

David Omedes, per Salvador (Puig Antich)

Guillermo Navarro, per El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan

José Luís Alcaine, per Volver

Paco Femenia, per Alatriste

Millor maquillatge i/o perruqueria

José-Luís Pérez, per Alatriste

J. Quetglas i B. Sánchez, per El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan

I. Primorae, S. Sánchez i M. García, per Los fantasmas de Goya / Goya’s Ghosts

A. Lozano i M. Gattabrus, per Volver

Millor so

P. Gamet, D. Menegum i Grisolet, per Alatrsite

M. Polo i M. Hernández, per El laberinto del Fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan

Widgery, Calleja i James Muñoz, per Salvador (Puig Antich)

M. Rejas, Bermúdez, Laguna i Garrido, per Volver

Millors efectes especials

Reyes Abades i Rafael Solorzano, per Alatriste

Martí-Ribe, Abades, Burrell, Irastorza i Ruiz, per El laberinto del fauno / Pan’s Labyrinth / Le labyrinthe de Pan

Reeyes Abades, Félix Berges, Eduardo Díaz, per Los fantasmas de Goya / Goya’s Ghosts

J. R. Molina i Ferran Piquer, per Salvador (Puig Antich)

Millor curtmetratge de ficció 

(no se n’ha comunicat el nom dels directors)

A ciegas

Contra cuerpo

Equipajes

La guerra

Propiedad privada

Millor curtmetratge d’animació

(no se n’ha comunicat el nom dels directors)

Another way

Broken wild

El viaje de Said

Hasta la muerte

La noche de los feos

Millor pel·lícula d’animació

De profundis, de Miguelanxo Prado i Nani García

Pérez, el ratoncito de tus sueños, de Juan Pablo Buscarini

El cubo mágico, d’ Ángel Izquierdo

Teo, el cazador intergaláctico, de Sergio Bayo

Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *