I els premis… (Sitges 2006)

Enllestint la sèrie d’articles que he dedicat al Festival de Sitges 2006, em sembla escaient reproduir-ne la llista oficial de premis (aneu a “Vull llegir la resta de l’article”); tot i que us recomano la visita al web del certamen on trobareu aquesta mateixa informació i tot el que ha n’ha envoltat  la 39a edició: www.cinemasitges.com/ct/

(La fotografia que acompanya aquest article és de Rèquiem, de Hans-Christian Schmid, guanyadora del guardó a la Millor Pel·lícula, així com la seva protagonista, Sandra Hüller, ha obtingut el premi a la Millor Actriu)

OFICIAL FANTÀSTIC
JURAT: Monte Hellman, Leticia Dolera, Carlos Losilla, Pilar Pedraza, Tom Schiller

Millor Curtmetratge
(Ex aequo)
A FOR(R)EST IN THE DES(S)ERT, de Luiso Berdejo
HANDYMAN, de Simon Rumley

Millor Disseny de Producció
Are Sjaastad, per THE BOTHERSOME MAN

Millors Efectes de Maquillatge
Jang Jin, per TIME

Millors Efectes Especials- Premi Infinia
Jang Heui-cheol, per THE HOST

Millor Banda Sonora Original
East, per TZAMETI (13)

Millor Fotografia
Jonathan Sela, per GRIMM LOVE

Millor Guió
Sam Hamm, per HOMECOMING (Masters of Horror)

Millor Actriu
Sandra Hüller, per REQUIEM

Millor Actor
(Ex aequo)
Thomas Krestchmann, per GRIMM LOVE
Thomas Huber, per GRIMM LOVE

Millor Director
Martin Weisz, per GRIMM LOVE

Premi Especial del Jurat
HOMECOMING (Masters of Horror), de Joe Dante

Millor Pel·lícula
REQUIEM, de Hans-Christian Schmid

JURAT CARNET JOVE:
Gerard Casau Vaz, Blanca Esteva Ballús, Stefan Ivanic, Zouhair El Hairan, Beatriz Martínez Gómez

FANTÀSTIC
EXILED, de Johnnie To

Menció Especial a CIGARETTE BURNS (Masters of Horror), de John Carpenter.

MIDNIGHT X-TREME
WHAT IS IT?, de Crispin Glover

Menció Especial per a BEHIND THE MASK: THE RISE OF LESLIE VERNON, de Scott Glosserman, pel seu enginy a l’hora de mostrar com es construeix un mite del cinema “slasher”.

PREMI SEAT – NOVES VISIONS
JURAT: John Fallon, Carlos Martin Ferrera, Frédéric Temps

EDMOND, de Stuart Gordon

Menció Especial a THE LIVING AND THE DEAD, de Simon Rumley.

Premi Nova Autoria (Patrocinat per l’SGAE)

Millor direcció
Jorge Tur Moltó (UAB), per DE FUNCIÓN

Millor guió
David Jiménez, Rubén Molina, Albert Solà i Joseph Lluïs Marín (EMAV), per BOWMAN

Millor música original
Roger Padilla (ESCAC), per NO QUIERO LA NOCHE

ORIENT EXPRESS – CASA ÀSIA
JURAT: Jean-Pierre Dionnet, Enrique Garcelán, Amaia Torrecilla

THE HOST, de Bong Joon-ho

ANIMA’T – Premi Gertie
JURAT: Juan Giménez, Ken Niimura, Sandra Salvador

Millor Llargmetratge d’Animació
THE GIRL WHO LEAPT THROUGH TIME, de Mamoru Hosoda

Millor Curtmetratge d’Animació
DREAMS AND DESIRES-FAMILY TIES, de Joanna Quinn

Menció Especial a THE BOOK OF THE DEAD, de Kihachiro Kawamoto, per la seva excel·lència tècnica i el seu mestratge en el difícil art de l’animació de titelles.

BRIGADOON
JURAT: Jose Espinosa, Paul Naschy, Carles Muñoz Miralles

Millor curtmetratge
TIGHT, de Sergio Vizcaíno

MÉLIÈS D’ARGENT
JURAT: Adrián Guerra, Antonio José Navarro, Mireia Ros

Méliès d’Argent a la Millor Pel·lícula
PRINCESS, d’Anders Morgenthaler

Méliès d’Argent al Millor Curtmetratge Europeu
DOODLE, de Sam Rogers

ALTRES PREMIS

Gran Premi per votació popular a la millor pel·lícula (Patrocinat per El Periódico)
LA CIENCIA DEL SUEÑO, de Michel Gondry.

Premi de la Crítica Jose Luis Guarner
JURAT: Marta Monedero, Desirée de Fez, Pedro Adrián Zuloaga
REQUIEM, de Hans-Christian Schmid

Premi Citizen Kane al director/a revelació
Rian Johnson, per BRICK

Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *