Tot i que el biopic signat per Bertrand Bonello sobre Yves Saint-Laurent encapçala la llista de les nominacions als César, amb 10 candidatures; l’altra pel·lícula biogràfica sobre el mateix personatge n’ha aconseguides 7. I, perquè no sigui dit, totes dues aspiren als premis als millors Vestuari i Decorats; de la mateixa manera que els dos actors que incorporen el famós dissenyador, Garspard Ulliel i Pierre Niney, també tots dos han estat nominats.
De totes maneres, parem atenció a la pel·lícula Els combatents, que ha congriat 9 candidatures i podria acabar sent la gran triomfadora d’enguany. Perquè, si al conjunt de les nominacions es fa palesa l’habitual tensió en els acadèmics francesos entre el cinema industrial-popular i el cinema més d’autor, no s’ha de descartar gens ni mica que Els combatents, amb la seva simpatia, acabi congriant vots d’un i altre sector. Recordem que, a la Quinzena dels Realitzadors de Canes, aquesta pel·lícula va endur-se tots els premis (no oficials, perquè d’oficials no n’hi ha, a la Quinzena).
En l’apartat dedicat als documentals, la nominació de Caricaturistes – Fantassins de la démocratie, de Stéphanie Valloatto, fa pensar que l’acadèmia francesa del cinema ho aprofitarà per a homenatjar les víctimes de l’atemptat a Charlie Hebdo.
El pes del Festival de Canes, la Quinzena dels Realitzadors i la Setmana de la Crítica de Canes és novament important en aquesta edició dels César: una part remarcable de les candidatures van ser presentades el maig a la mítica Croisette “cannoise”. I, en particular, dels 7 films nominats a Millor Pel·lícula, 3 van participar a la Competició del certamen: Saint Laurent, Timbuctú i Sils Maria, que ara apareixen no tan sols en el grup de les més nominades, sinó com les obres més sòlides i d’autor que es posen a consideració -ai, las!- dels acadèmics. Un quart títol és Els combatents, que -com ja hem comentat- va ser a la Quinzena, i un cinquè film, Hipòcrates -que ha congriat 7 nominacions- es va projectar a la Setmana de la Crítica.
César 2014. Les nominacions.
Saint Laurent, de Bertrand Bonello: 10 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Actor –Gaspard Ulliel-, Actor en Paper Secundari –Louis Garrel-, Actor en Paper Secundari –Jérémie Renier-, Fotografia, Muntatge, Vestuari, Decorats, So)
Els combatents, de Thomas Cailley: 9 nominacions (Pel·lícula, Primera Pel·lícula, Direcció, Guió, Actriu –Adèle Haene-, Actor Revelació –Kévin Azaïs-, Música, Muntatge, So)
Timbuctú, d’Anderrahmane Sissako: 8 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Guió, Música, Fotografia, Muntatge, Decorats, So)
Yves Saint-Laurent, de Jailil Lespert: 7 nominacions (Actor –Pierre Niney-, Actriu en Paper Secundari –Charlotte Le Bon-, Actor en Paper Secundari –Guillaume Gallienne-, Música, Fotografia, Vestuari, Decorats)
Hipòcrates, de Thomas Lilti: 7 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Guió, Actor –Vicent Lacoste-, Actriu en Paper Secundari –Marianne Denicourt-, Actor en Paper Secundari –Reda Kateb-, Muntatge)
Sils Maria, d’Olivier Assayas: 6 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Guió, Actriu –Juliette Binoche-, Actriu en Paper Secundari –Kristen Stewart-, Fotografia)
La família Bélier, d’ Eric Lartigau: 6 nominacions (Pel·lícula, Guió, Actriu –Karine Viard-, Actor –François Damiens-, Actor en Paper Secundari –Eric Elmosnino-, Actriu Revelació –Louane Emera-)
Una colla de noies (Bande de filles), de Céline Sciamma: 4 nominacions (Direcció, Actriu Revelació –Karidja Touré-, Música, So)
Eastern Boys, de Robin Campillo: 3 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Actor Revelació –Kirill Emelyanov-)
La Bella i la Bèstia, de Chrsitophe Gans: 3 nominacions (Fotografia, Vestuari, Decoració)
Amb 2 nominacions:
Diplomàcia, de Volker Schlondorf: Guió Adaptat, Actor –Nils Arestup-.
Dos dies, una nit, dels germans Dardenne: Actriu –Marion Cotillard-, Film Estranger.
Una nova amiga, de François Ozon: Actor –Romain Duris-, Vestuari.
Bird People, de Pascale Ferran: Música, So.
Party Girl, de Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis: Primera Pel·lícula, Muntatge.
Lulu femme nue, de Sólveig Anspach: Guió Adaptat, Actriu en Paper Secundari –Claude Gensac-.
La Prochaine fois je viserai le coeur, de Cédric Anger: Guió Adaptat, Actor –Guillaume Canet-.
Elle l’adore, de Jeanne Herry: Actriu –Sandrine Kiberlain-, Primera Pel·lícula.
Respira, de Mélanie Laurent: Actriu Revelació –Lou de Laâge-, Actriu Revelació –Joséphine Japy-.
Fidelio, l’odissea d’Alice, de Lucie Borleteau: Actriu Revelació –Ariane Labed-, Primera Pel·lícula.
La French, de Cédric Jimenez: Vestuari, Decorats.
Pas son genre, de Lucas Belvaux: Guió Adaptat, Actriu –Emilie Dequenne–
Q’Allah bénise la France, d’ Abd Al Malik: Actor Revelació –Marc Zinga-, Primera Pel·lícula.
Amb 1 nominació:
L’habitació blava, de Mathieu Amalric: Guió Adaptat.
Dans la cour, de Pierre Salvadori: Actriu –Catherine Deneuve–
Samba, d’ Eric Toledano i Olivier Nakache: Actriu en Paper Secundari –Izïa Higelin-.
Les héritiers, de Marie-Castille Mention-Schaar: Actor Revelació –Ahmed Dramé-.
Un beau dimanche, de Nicole García: Actor Revelació –Pierre Rochefort–
Les nominades en la categoria de Millor Film d’Animació són:
Le Chant de la mer, de Tomm Moore
Jack et la mécanique du coeur, de Mathias Malzieu i Stéphane Berla
Minuscule – La vallée des fourmies perdues, de Thomas Szabo i Hélène Giraud
Les nominades en la categoria de Millor Documental són:
Caricaturistes – Fantassins de la démocratie, de Stéphanie Valloatto
Les Chèvres de ma mère, de Sophie Audier
La Cour de Babel ,de Julie Bertuccelli
National Gallery, de Frederick Wiseman
La sal de la terra, de Wim Wenders i Juliano Ribeiro Salgado.
Les nominades en la categoria de Millor Film Estranger són:
12 anys d’esclavitud, de Steve McQueen
Boyhood, de Richard Linklater
Dos dies, una nit, dels germans Dardenne
Ida, de Pawel Pawlikowski
Mommy, de Xavier Dolan
El Gran Hotel Budapest, de Wes Anderson
Winter Sleep, de Nuri Bilge Ceylan
FOTOS:
Saint Laurent: © MANDARIN CINEMA – EUROPACORP – ORANGE STUDIO – ARTE France CINEMA – SCOPE P
Els Combatents: © HAUT ET COURT
Timbuctú: © Les Films du Worso, Dune_Vision
Yves Saint-Laurent: © Tibo & Anouchka – SquareOne/Universum
Sils Maria: © Carole Béthuel
Una colla de noies: Autora: Estelle Hanania © Lilies Films
Eastern Boys: © Les Films de Pierre
Diplomàcia: © Jerome Prebois
L’habitació blava: © Alfama Films
Le chant de la mer: © Cartoon Saloon, Melusine Productions, The Big Farm, Superprod, Norlum
Caricaturistes – Fantassins de la Démocratie: © EuropaCorp Distribution
12 anys d’esclavitud: © Mars Distribution
Festival de Canes: © Festival de Cannes
Us ha agradat aquest article? Compartiu-lo!