Avui, a Riga, es lliuren els EFA, els premis de l’acadèmia europea del cinema. Les nominacions es van fer públiques el 8 de novembre, al decurs del Festival de Cinema Europeu de Sevilla, com és habitual, i són les següents.
EFA 2014. Nominacions:
Ida, de Pawel Pawilkowski: 5 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Guió, Actriu –Agata Kulesza-, Actriu –Agata Trzebuchowska-).
Leviatan, d’Andreï Zviagintsev: 4 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Guió, Actor –Alexey Serebryakov-).
Somni d’hivern, de Nuri Bilge Ceylan: 3 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Guió).
Nymphomaniac, de Lars von Trier: 3 nominacions (Pel·lícula, Actriu –Charlotte Gainsbourg-, Actor –Stellan Skarsgard-)
Locke, de Steven Knight: 3 nominacions (Direcció, Guió, Actor –Tom Hardy-).
Força major (Turist | Force majeure), de Ruben Ôstlund: 2 nominacions (Pel·lícula, Direcció).
Dos dies, una nit, dels germans Dardenne: 2 nominacions (Guió, Actriu –Marion Cotillard-)
El capital humà, de Paolo Virzi: 2 nominacions (Direcció, Actriu –Valeria Bruni-Tedeschi-)
La Herida, de Fernando Franco: 2 nominacions (Film Descoberta Europea, Actriu –Marián Álvarez-).
Amb 1 nominació:
Calvary, de John Michael McDonagh: Actor –Brendan Gleeson-.
Mr. Turner, de Mike Leigh: Actor –Timothy Spall-.
10.000 Km, de Carlos Marquès-Marcet: Film Descoberta Europea.
’71, de Yann Demange: Film Descoberta Europea.
Party Girl, de Marie Amachoukeli, Claire Burger i Samuel Theis: Film Descoberta Europea.
Tribu (Plemya | The Tribe), de Myroslav Slaboshpytskiy: Film Descoberta Europea.
Carmina y Amén, de Paco León: Comèdia Europea.
Le Week-end, de Roger Michell: Comèdia Europea.
La mafia uccide solo d’estate, de Pierfrancesco Diliberto: Comèdia Europea.
Nominacions en la categoria de Millor Documental:
Sacro Gra, de Gianfranco Rosi.
Just the right amount of violence, de Jon Bang Carlsen.
Master of the Universe, de Marc Bauder.
D’homes i guerra (Of Men and War), de Laurent Bécue-Renard.
Waiting for August, de Teodora Ana Mihai.
We Come As Friends, d’Hubert Saupier.
Nominacions en la categoria de Millor Film d’Animació:
Jack et la mecanique du coeur, de Mathias Malzieu i Stéphane Berla.
Minuscule – La vallée des fourmies perdues, de Hélène Giraud i Thomas Szabo.
L’arte della felicità, d’ Alessandro Rak.
Nominacions en la categoria de Curtmetratges, així com informació sobre totes les nominacions: EFA Nominations.
Nota: De les categories de Fotografia, Muntatge, Disseny de Producció, Vestuari, Compositor Musical i Disseny de So ja han anunciat els respectius vencedors, prèviament: EFA Winners.
Fotos:
Caràtula (Ida): Caramel.
Ida: Caramel.
Leviatan: Golem.
Somni d’hivern: Golem.
Força major: Golem.
Calvary: Foto de Jonathan Hession.
Sacro Gra. Surtsey Films.
Jack et la mecanique du coeur: Europacorp-Duran-France 3.
Us ha agradat aquest article? Compartiu-lo!