Tribeca Film Festival 2014: els premis

Aquest cap de setmana es tanca el Festival de Tribeca, a Nova York. Creat per Robert De Niro, com a resposta dinamitzadora ran dels atemptats patits per la ciutat l’11.09.2001, aquest certamen va fent el seu camí, encara lluny dels grans festivals de referència, si bé la persistència el va configurant, de mica en mica, com una cita a tenir en compte al calendari anual.

FOTO Zero Motivation, de Talya Lavie


De l’edició d’enguany, que ha tornat a estar en mans de Frédéric Boyer, ja se’n sap els premis:

World Narrative Competition Categories.

El Jurat, format per Lake Bell, Steve Conrad, Brat Freundlich, Catherine Hardwicke i Ben Younger, ha atorgat els guardons seguents:

Millor Pel·lícula de Ficció: Zero Motivation, de Talya Lavie.

Millor Actor en un film de ficció: Paul Schneider, a Goodbye to All That, d’Angus MacLachlan.

Millor Actriu en un film de ficció: Valeria Bruni Tedeschi, a Human Capital, de Paolo Virzì.

Millor Fotografia en un film de ficció: Damian García, per la de Güeros, d’Alonso Ruizpalacios.

Millor Guió per a un film de ficció: Guillaume Nicloux, pel d’ El segrest de Michel Houellebecq, de Guillaume Nicloux.

Millor Muntatge en un film de ficció: Keith Miller, pel de Five Star, de Keith Miller.

World Documentary Competition Categories.

El Jurat, format per David Edelstein, Nick Fraser, Andrea Meditch, Jenni Wolfson i Marina Zenovich, ha atorgat els guardons següents:

Millor Documental: Point and Shoot, de Marshall Curry.

Menció Especial: Regarding Susan Sontag, de Nancy Kates.

Millor Muntatge en un documental: Sabine Lubbe Bakker i Niels van Koevorden, pel de Ne Me Quitte Pas, de Sabine Lubbe Bakker i Niels van Koevorden.

Emerging Competition Categories.

El Jurat de la categoria Best New Narrative Director, format per Jeff Goldblum, Nadine Labaki, Dorothy Lyman, Adepero Oduya i Mickey Sumner, ha atorgat els premis següents:

Millor Nou Director d’un film de ficció: Josef Wladyka, per Manos Sucias.

Menció Especial com a Nou Director d’un film de ficció: Alonso Ruizpalacios, per Güeros.

El Jurat de la categoria Best New Documentary Director, format per Rebecca Cammisa, Heather Graham, Nate Parker, Doug Pray i Michael Stuhlbarg, ha atorgat els premis següents:

Millor Nou Director d’un documental: Alan Hicks, per Keep On Keepin’ On.

Short Film Competition Categories.

El jurat de la categoria Narrative Short Film Competition, format per Alfonso Arau, Whoopi Goldberg, Christine Lahti, Sheila Nevins i Paul Wesley, ha atorgat els premis següents:

Millor Curtmetratge de Ficció: The Phone Call, de Mat Kirkby.

El jurat de la categoria Documentary and Student Visionary Award Competitions, format per Lindsay Burdge, Toni Collette, Regina Dugan, Simon Kilmurry i Anton Yelchin, han atorgat els premis següents:

Millor Curtmetratge Documental: One Year Lease, de Brian Bolster.

Menció Especial Curt Documental: The Next Part, d’Erin Sanger.

Student Visionary Award: Nesma’s Birds, de Najwan Ali i Medoo Ali.

Menció Especial Student Visionary Award: Cycloid, de Tomoki Kurogi.

Storyscapes.

El Jurat, format per Paola Antonelli, Kira Pollack i Casper Sonnen, ha atorgat el premi següent:

BOMBAY SAPPHIRE® Award: Clouds, creat per James George i Jonathan Minard.

Nora Ephron Prize.

El Jurat, format per Delia Ephron, Natasha Lyonne, Carol Kan, Tanya Wexler i Meera Menon, ha atorgat el guardó següent:

2014 Nora Ephron Prize: Talya Lavie, per Zero Motivation.

Menció Especial d’aquest premi: Ilmar Raag, per I Won’t Come Back.

Altres premis i les motivacions de tots els jurats: Tribeca Film Festival 2014 Award Winners.


Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *