Oscar 2013: les nominacions per pel·lícula

Per a seguir la Nit dels Oscar se sol disposar de graelles que publica gairebé tothom, que estan estructurades per categories, detallant les diverses candidatures en cada apartat. Fins i tot n’hi ha en format web, o com a Imdb, que ofereix el Ballot Picker i el format per a descarregar-te. Jo en faig ús; però, per a editar l’aount amb què faig el seguiment de bona part de la Nit, em cal tenir la llista de les nominacions no pas per categoria, sinó per pel·lícula.

Des de fa anys, la gala no la cometo perquè no la veig; tot i que estic convidat (cada any) a casa d’un bon amic (i gran cinèfil) de Palafolls. Em solc llevar a les 4 de la matinada, situar-me en el desenvolupament del palmarès i, a partir d’aquell moment, vaig fent constants actualitzacions de l’apunt que anomeno “Nit d’Oscar”, recollint i compartint l’evolució del resultat. Finalment, entre 6 i 7 del matí, un cop enllestida la cerimònia, solc publicar un article d’opinió, a cop calent, just abans de tornar-me’n al llit. És la meva peculiar manera de “viure” els Oscar i de treballar-ho al blog.

FOTO © AMPA Un dels cartells oficials de la Nit d’Oscar d’enguany


Oscar 2013: nominacions per pel·lícula.

Gravity, d’Alfonso Cuarón: 10 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Actriu —Sandra Bullock—, Fotografia, Muntatge, Música, Disseny de Producció, Muntatge Sonor, Mescles de So i Efectes Visuals).

American Hustle (American Hustle | La gran estafa americana | American Bluff | L’apparenza inganna), de David O. Russell: 10 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Actor —Christian Bale—, Actriu —Amy Adams—, Actor en Paper Secundari —Bradley Cooper—, Actriu en Paper Secundari —Jennifer Lawrence—, Guió, Muntatge, Disseny de Producció, Vestuari).

12 anys d’esclavitud, de Steve McQueen: 9 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Actor —Chiwetel Ejiofor—, Actor en Paper Secundari —Michael Fassbender—, Actriu en Paper Secundari —Lupita Nyong’o—, Guió Adaptat, Muntatge, Disseny de Producció, Vestuari).

Capità Phillips, de Paul Greengrass: 6 nominacions (Pel·lícula, Actor Secundari —Barkhad Abdi—, Guió Adaptat,  Muntatge, Muntatge Sonor i Mescles de So).

Dallas Buyers Club, de Jean-Marc Vallée: 6 nominacions (Pel·lícula, Actor —Matthew McConaughey—, Actor en Paper Secundari —Jared Leto—, Guió, Muntatge, Maquillatge/Perruqueria).

Nebraska, d’Alexander Payne: 6 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Actor —Bruce Dern—, Actriu en Paper Secundari —June Squibb—, Guió, Fotografia).

Her, de Spike Jonze:  5 nominacions (Pel·lícula, Guió, Música, Cançó —”The Moon Song“—, Disseny de Producció).

El llop de Wall Street, de Martin Scorsese: 5 nominacions (Pel·lícula, Direcció, Actor —Leonardo DiCaprio—, Actor en Paper Secundari —Jonah Hill—, Guió Adaptat).

Philomena, de Stephen Frears: 4 nominacions (Pel·lícula, Actriu —Judi Dench—, Guió Adaptat, Música).

Blue Jasmine, de Woody Allen: 3 nominacions (Actriu —Cate Blanchett—, Actriu en Paper Secundari —Sally Hawkins—, Guió).

El Hòbbit: la desolació de Smaug, de Peter Jackson: 3 nominacions (Muntatge de So, Mescles de So, Efectes Visuals).

Agost, de John Wells: 2 nominacions (Actriu —Meryl Streep—, Actriu en Paper Secundari —Julia Roberts—).

The Grandmasters, de Wong Kar-wai: 2 nominacions (Fotografia, Vestuari).

Inside Llewyn Davis, dels germans Coen: 2 nominacions (Fotografia, Mescles de So).

Gru, el meu dolent preferit 2 (Despicable Me 2), de Pierre Coffin, Chris Renaud: 2 nominacions (Animació, Cançó —”Happy“—).

Frozen. El regne del gel, de Chris Buck i Jennifer Lee: 2 nominacions (Animació, Cançó —”Let it Go“—).

El gran Gatsby, de Baz Luhrmann: 2 nominacions (Disseny de Producció, Vestuari).

The Lone Ranger (The Lone Ranger | El llanero solitario | Naissance d’un héros), de Gore Verbinski: 2 nominacions (Efectes Visuals, Maquillatge/Perruqueria).

Lone survivor, de Peter Berg: 2 nominacions (Muntatge de So, Mescles de So).

Abans de la mitjanit, de Richard Linklater: 1 nominació (Guió Adaptat).

Presoners (Prisoners), de Denis Villeneuve: 1 nominació (Fotografia).

La lladra de llibres (The Book Thief | La ladrona de libros | La voleuse de livres | Storia di una ladra di libri), de Brian Percival: 1 nominació (Música).

Saving Mr. Banks (Saving Mr Banks | Al encuentro de Mr Banks | Dans l’ombre de Mary), de John Lee Hancock: 1 nominació (Música).

Mandela: Long Walk to Freedom, de Justin Chadwick: 1 nominació (Cançó —”Ordinary Love“—).

La dona invisible (The Invisible Woman), de Ralph Fiennes: 1 nominació (Vestuari).

Jackass Presents: Bad Grandpa, de Jeff Tremaine: 1 nominació (Maquillatge/Perruqueria).

Tot està perdut, de JC Chandor: 1 nominació (Muntatge de So).

Iron Man 3, de Shane Black: 1 nominació (Efectes Visuals).

Star Trek. A la foscor (Star Trek Into Darkness | Star Trek: en la obscuridad), de J.J. Abrams: 1 nominació (Efectes Visuals).

Aquel no era yo, de Esteban Crespo: 1 nominació (Curtmetratge ficció imatge real).

Avant que de tout perdre, de Xavier Legrand: 1 nominació (Curtmetratge ficció imatge real).

Helium, de Anders Walter: 1 nominació (Curtmetratge ficció imatge real).

Pitääkö mun kaikki hoitaa?, de Selma Vilhunen: 1 nominació (Curtmetratge ficció imatge real).

The Voorman Problem, de Mark Gill: 1 nominació (Curtmetratge ficció imatge real).

Els Croods, de Kirk De Micco, Chris Sanders: 1 nominació (Animació).

Ernest i Célestine, de Stéphane Aubier, Vincent Patar i Benjamin Renner: 1 nominació (Animació).

The Wind Rises, de Hayao Miyazaki: 1 nominació (Animació).

Feral, de Daniel Sousa, Dan Golden: 1 nominació (Curt d’Animació).

Get a Horse!, de Lauren MacMullan, Dorothy McKim: 1 nominació (Curt d’Animació).

Mr Hublot, de Laurent Witz, Alexandre Espigares: 1 nominació (Curt d’Animació).

Tsukumo, de Shuhei Morita: 1 nominació (Curt d’Animació).

Room on the Broom, de Max Lang, Jan Lachauer: 1 nominació (Curt d’Animació).

The Act of Killing, de Joshua Oppenheimer: 1 nominació (Documental).

Cutie & the Boxer, de Zachary Heinzerling: 1 nominació (Documental).

Dirty Wars, de Rick Rowley: 1 nominació (Documental).

The Square (Al midam), de Jehane Noujaim: 1 nominació (Documental).

20 feet from Stardom, de Morgan Neville: 1 nominació (Documental).

Cavedigger, de Jeffrey Karoff: 1 nominació (Curt Documental).

Facing Fear, de Jason Cohen: 1 nominació (Curt Documental).

Karama Has No Walls, de Sara Ishaq: 1 nominació (Curt Documental).

The Lady In Number 6, de Malcolm Clarke, Carl Freed: 1 nominació (Curt Documental).

Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall, de Edgar Barens: 1 nominació (Curt Documental).

Alabama Monroe (The Broken Circle Breakdown | Alabama Monroe – Una storia d’amore), de Felix van Groeningen: 1 nominació (Film Parla No Anglesa).

La gran bellesa, de Paolo Sorrentino: 1 nominació (Film Parla No Anglesa).

La caça, de Thomas Vinterberg: 1 nominació (Film Parla No Anglesa).

La imatge que falta (L’image manquante | The Missing Picture), de  Rithy Pahn: 1 nominació (Film Parla No Anglesa).

Omar, de Hany Abu-Assad: 1 nominació (Film Parla No Anglesa).


Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *