“Borgman” guanya a Sitges 2013

FOTO Cartell oficial de Sitges 2013

Reprodueixo la nota de premsa que acaba de fer pública el Festival de Sitges:

Palmarès Sitges 2013

 Avui s’ha publicat el palmarès del Sitges-Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya. Borgman, d’Alex van Warmerdam, ha estat el film guanyador en una edició que ha premiat produccions molt diverses. La millor direcció se l’enduen Navot Papushado i Aharon Keshales per la pel·lícula Big Bad Wolves i la millor fotografia Larry Simith per Only God Forgives. La millor interpretació femenina és per Juno Temple a Magic Magic i la masculina a Andy Lau per Blind Detective. El premi al millor guió se l’enduu James Ward Byrkit per Coherence i els efectes especials distingits són els d’Afflicted, de Cliff Prowse i Derek Lee. A banda, Only Lovers Left Alive deJim Jarmusch rep un premi especial del jurat, i Jodorowsky& rsquo;s Dune, deFrank Pavich, una menció especial. Per la seva part, el públic ha premiat un film de no ficció,Jodorowsky’s Dune de Frank Pavich, i la crítica a The Congress, d’Ari Folman, i, com a millor director novell, a Shane Carruth per Upstream Color.

Específicament, el jurat de la Secció Oficial Fantàstic Competició de la 46a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya –format per Fede Álvarez, Aina Clotet, Christian Hallman, Marcelo Panozzo i Miguel Ángel Vivas– ha decidit atorgar els següents premis:

 

A la millor pel·lícula fantàstica a competició:

Borgman, d’Alex van Warmerdam

 

A la millor direcció (patrocinat per Gas Natural Fenosa):

Navot Papushado i Aharon Keshales per Big Bad Wolves

 

A la millor interpretació femenina (patrocinat per Autolica – Mercedes Benz):

Juno Temple, per Magic Magic

 

A la millor interpretació masculina:

Andy Lau, per Blind Detective

 

Al millor guió:

James Ward Byrkit, per Coherence

 

Als millors efectes especials:

Afflicted, de Cliff Prowse i Derek Lee

 

A la millor fotografia:

Larry Simith per Only God Forgives

 

Premi especial del jurat:

Only Lovers Left Alive, deJim Jarmusch

 

Menció especial del jurat:

Jodorowsky’s Dune, deFrank Pavich

 

Al curtmetratge de la Secció Oficial Fantàstic a Competició (patrocinat per Fotogramas):

The Landing, de Josh Tanner

 

El Gran Premi del Públic – El Periódico de Catalunya de la Secció Oficial Fantàstic de la 46a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya, efectuat per votació del públic, ha estat per a:

 

Jodorowsky’s Dune, de Frank Pavich

 

El jurat de laCrítica de la 46a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya –format per Marta Armengou, Alejandro G. Calvo i Gerard Alonso Cassadó– ha decidit atorgar els següents premis:

 

Premi José Luis Guarner:

The Congress, d’Ari Folman

 

Premi Citizen Kane al millor director novell:

Upstream Color, deShane Carruth

 

El jurat de la Secció Noves Visions de la 46a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya –format per Javier Chillon, Alfons Gorina i Stephanie Zacharek– ha decidit atorgar els següents premis:

 

Premi Noves Visions:

Halley, de Sebastián Hofmann

 

Premi No Ficció:

Millius, de Zat Knutson i Joey Figueroa

 

Premi Petit Format:

Zoo, de Nikolas Pleskof

 

Premi Especial del Jurat:

Gente en Sitios, de Juan Cavestany


El jurat de la Secció Noves Visions Emergents – Experimenta de la 46a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya –format per Denise Castro, Víctor Esquirol i Sergi Vizcaíno– ha decidit atorgar els següents premis:

 

Premi Noves Visions Experimenta:

Capa caída, de Santiago Alvarado

 

Premi Noves Visions Emergents:

Escape from Tomorrow, de Randy Moore

 

El jurat de la Secció Focus Àsia – Anima’t de la 46a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya –format per Xavier Catafal, Menene Grass i Cels Piñol– ha decidit atorgar els següents premis:

 

A la millor pel·lícula de la Secció Focus Àsia:

New World, de Park Hoon-Jung

 

Menció Especial de la Secció Focus Àsia:

Ugly, d’Anurag Kashyap

 

A la millor pel·lícula d’animació:

The Fake, de Yeon Sang-Ho

 

Menció Especial de la Secció Focus Àsia:

Anime Mirai, de Kazuhide Tomonaga, Toshihisa Kalya, Shinpel Mlyashita i Hiroshi Kawamata

 

Al millor curtmetratge d’animació:

Peau de chien, de Nicholas Jacket

 

El jurat Méliès d’Argent de la 46a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya –format per Fouad Challa, Miquel Fañanàs i Álvaro Iglesias– ha decidit atorgar els següents premis:

 

Al llargmetratge de la Secció Oficial Europeu Fantàstic a Competició (Méliès d’Argent):

Enemy, de Denise Villeneuve

 

Al curtmetratge de la Secció Oficial Europeu Fantàstic a Competició (Méliès d’Argent):

The Body, de Paul Davis

 

Al llargmetratge de la Secció Oficial Fantàstic Panorama a Competició:

The Colony, de Jeff Renfroe

 

Menció Especial al llargmetratge de la Secció Oficial Fantàstic Panorama a Competició:

Frankenstein’s Army, de Richard Raaphorst

 

El jurat de la Secció Brigadoon de la 46a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya –format per Joan Lafulla, Sam i Susana Soldado– ha decidit atorgar el premi Brigadoon – Paul Naschy:

 

Al millor curtmetratge Brigadoon:

El último onvre bibo, deDaniel Aguirre i Luna Martín

 

El jurat Carnet Jove de la 46a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya –format per Carles Carvajal (president), Vanessa Leiva, Victor Parkas i Marc Tortosa– ha decidit atorgar els següents premis:

 

Premi Jurat Carnet Jove a la millor pel·lícula oficial Fantàstic Competició Sitges 46:

Coherence, deJames Ward Byrkit

 

Millor pel·lícula de la Secció Midnight X-Treme:

100 Bloody Acres, deColin Cairnes i Carmeron Cairnes

 

El jurat Phonetastic Mobile Sitges Film Festival de la 46a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya –format per Glòria Fernández, Mike Hostench i Diego López– ha decidit atorgar el següents premi:

 

Premi Phonetastic al millor curt enregistrat amb telèfon mòbil:

The Other Side, deConrad Mess

 

Menció Especial Phonetastic al millor curt enregistrat amb telèfon mòbil:

Ecos, deCarlos J. Marín

 

Menció Especial Phonetastic al millor curt enregistrat amb telèfon mòbil:

La boca del león, d’Alfonso García López

 

 

 

El jurat SGAE Nova Autoria de la 46a edició del Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya –format per Lluís Arcarazo, Àlex Martínez Casanova i Mireia Ros– ha decidit atorgar els següents premis:

 

Millor direcció:

Tànit Fernández i Isaac Rodríguez, per Espés, presentat per la Universitat Pompeu Fabra

 

Millor guió:

Eugenio Canevari, per Gorila baila, presentat per Bande à Parte

 

Millor guió exaequo:

Tànit Fernández, per Espés, presentat per la Universitat Pompeu Fabra

 

Millor música original:

Álvaro Lafuente, compositor de la banda sonora del curt Dinosaurio, presentat per l’ESCAC

 

 

 

Sitges, 19 d’octubre de 2013

Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *