Tot Canes 2010

Un cop ja s’ha donat definitivament (?) per tancada la programació de la selecció oficial del Festival de Canes, així com les de la Quinzena dels Realitzadors i Setmana de la Crítica, que he anat recollint en articles diferents, aquest apunt ens permet veure la totalitat de l’oferta “cannoise” d’enguany.

Tot Canes 2010, anant a Vull llegir la resta de l’article.

Recordem que, a més, he dedicat un apartat específic per a totes i cadascuna de les seccions de la Selecció Oficial, així com n’hi ha un expressament per a la Quinzena dels Realitzadors i un altre per a la Setmana de la Crítica. De totes les pel·lícules en Competició, Fora de Competició i Sessions Especials i Un Certain Regard, n’he fet una petita fitxa en què recullo la informació que va trobant-ne i els enllaços corresponents. De la resta de seccions, així com de la Quinzena dels Realitzadors i de la Setmana de la Crítica, només en casos aïllats en faré una fitxa d’aquesta mena; de manera que -en aquests casos- els títols, en qualsevol punt d’aquest blog, enllacen amb la informació dels webs respectius (Festival, Quinzena i Setmana Crítica).

Així doncs, si volem anar a la llista completa, [Tot Canes 2010]

I si volem anar als diversos apartats (recordem que també hi podem accedir ple menú de la dreta, en aauest blog):

[Competició]

[Fora de Competició i Sessions Especials]

[Un Certain Regard]

[Cinéfondation i Cannes Courts]

[Cannes Classics]

[Al voltant de la Selecció Oficial]

[Quinzena dels Realitzadors]

[Setmana de la Crítica]

FOTO © MK2 Juliette Binoche, a Còpia certificada, d’Abbas Kiarostami

Tot Canes 2010

***

Inauguració.

Robin Hood (Robin Hood / Robin des Bois), de Ridley Scott -fora de competició-

*** *** ***

Cloenda.

L’arbre (The Tree), de Julie Bertucelli –fora de competició

*** *** ***

La competició.

Gira (Tournée / On Tour), de Mathieu Amalric

Dels homes i els déus (Des hommes et des dieux / Of Gods & Men), de Xavier Beauvois

Fora de la llei
(Hors la loi / Outside Of The Law), de Rachid Bouchareb

Biutiful (Biutiful), d’Alejandro González Inárritu

Un home que crida (Un homme qui crie / A Screaming Man), de Mahamat-Saleh Haroun

La criada
(The Housemaid), d’ Im Sang-soo

Còpia certificada (Roonevesht barabar asl ast / Certified Copy / Copie conforme / Copia conforme), d’Abbas Kiarostami

Autoreiji (Autoreiji / Outrage), de Takeshi Kitano

Poesia (Poetry), de Lee Chang-Dong

Un altre any (Another year), de Mike Leigh

Fair Game, de Doug Liman

Route Irish (Route Irish), de Ken Loach

La meva felicitat (Schastye Moe / My Joy / Mon Bonheur), de Sergeï Loznitsa

La nostra vida (La nostra vita / Our Life), de Daniele Luchetti

Cremat pel sol 2: l’Èxode (Utomlyonnye solntsem 2: Predstoyanie / Burnt by the Sun 2: Exodus / L’Exode: Soleil trompeur 2), de Nikita Mikhalkov

Un noi fràgil. El Projecte Frankenstein (Szelíd TeremtésA Frankenstein-terv / Tender Son – The Frankenstein Project / Un garçon fragile – Le Project Frankenstein), de Kornél Mondruczó

La Princesa de Montpensier
(La Princesse de Montpensier / The Princess of Montpensier), de Bertrand Tavernier

Chongqing Blues (Rizhao Chongqing), de Wang Xiaoshuai

L’oncle Boonmee, que pot evocar les seves vides anteriors
 (Loong Doonmee Raleuk ChaatUncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives), d’Apichatpong Weerasethakul

*** *** ***

Fora de Competició.

Trobaràs un desconegut alt i moreno (You Will Meet a Tall Dark Stranger), de Woody Allen

Carlos (Carlos), d’Olivier Assayas

L’arbre (The Tree), de Julie Bertucelli –cloenda

Tamara Drewe (Tamara Drewe), de Stephen Frears

Robin Hood (Robin Hood / Robin des Bois), de Ridley Scott -inauguració-

Wall Street: el diner mai no dorm (Wall Street: Money Never Sleeps / Wall Stret: el dinero núnca duerme / Wall Street: l’argent ne dort jamais / Wall Street: Il denaro non dorme mai), d’Oliver Stone

Autobiografia de Nicolae Ceausescu (Autobiografia Lui Nicolae Ceausescu / L’autobiographie de Nicolae Ceausescu), d’ Andrei Ujica

Fora de competició.
Sessions de mitjanit
.

Kaboom (Kaboom), de Gregg Araki

L’altre món (L’autre monde / Black Heaven), de Gilles Marchand

Sessions especials.

5xFavela, agora por nós mesmos (5xFavela, agora por nós mesmos), de Manaira Carnero, Wagner Novais, Rodrigo Felha, Cacau Amaral, luciano Vidigal, Cadu Barcelos, Luciana Becerra

Inside Job
, de Charles Ferguson

L’herba creixerà sobre les vostres ciutats (Over your cities grass will grow / L’Herbe poussera sur vos villes), de Sophie Fiennes

Nostàlgia de la llum (Nostalgia de la luz / Nostalgie de la lumière), de Patricio Guzman

Draquila: La Itàlia que tremola (Draquila – L’italia che trema / Draquila: L’Italie que tremble), de Sabina Guzzanti

Chantrapas (Chantrapas), d’ Otar Iosseliani

Abel (Abel), de Diego Luna

Countdown to zero (Countdown to zero), de Lucy Walker

*** *** ***

Un Certain Regard.

Blue Valentine (Blue Valentine), de Derek Cianfrance

L’estrany cas d’ Angèlica (O estranho caso de Angélica / L’Étrange Affaire Angélica / Angelica), de Manoel De Oliveira –Inauguració

Els amors imaginaris (Les amours imaginaires / Heartbeats), de Xavier Dolan

Els llavis (Los labios / The Lips), de Ivan Fund i Santiago Loza

Simon Werner ha desaparegut… (Simon Werner a disparu… / Lights Out), de Fabrice Gobert

Film Socialisme (Film Socialisme),  de Jean-Luc Godard

Al dessota de la ciutat (Unter dir die stadt / The City Below), de Christoph Hochhäusler

Hahaha, de Hong Sangsoo

M’agradaria saber (Shang Hai Zhuan Qi / I Wish I Knew), de Jia Zhang-ke

Rebecca H. -Return to the Dogs- (Rebecca H. -Return to the Dogs-), de Lodge Kerrigan

Pál Adrienn (Adrienn Pál), d’ Ágnes Kocsis

Udaan (Udaan), de Kikramaditya Motwane

Dimarts, després de Nadal (Marti, dupa Craciun / Mardi, après Noël), de Radu Muntean

Chatroom (Chatroom), de Hideo Nakata

Aurora (Aurora / Aurore), de Cristi Puiu

La vida per davant de tot (Life above all / La vie avant tout), d’ Oliver Schmitz

Carancho (Carancho), de Pablo Trapero

Octubre (Octubre / October), de Daniel Vega i Diego Vega

R U There (R U There), de David Verbeek

*** *** ***

Cinéfondation. La selecció.

Cooked, de Jens Blank (7’)
escola: NFTS, Anglaterra

Hinkerort Zorasune (The Fifth Column), de Vatche Boulghourjian (29’)
escola: NY Univ., EUA

Coucou-les-nuages (Anywhere Out of the World), de Vincent Cardona  (38’)
escola: La Fémis, França

Ijsland (Iceland), de Gilles Coulier (22’)
escola: Univ. Sint-Lukas*, Bèlgica

Frozen Land, de Kim Tae-yong (36’)
escola: Univ. de Sejong*, Corea del Sud

Ja vec jesam sve ono sto zelim da imam (I Already Am Everything I Want to Have), de Dane KOMLJEN (35’)
escola: FDU, Sèrbia

Taulukauppiaat (The Painting Sellers), de Juho Kuosmanen (60’)
escola: Univ. Aalto, Finlàndia

Los minutos, las horas (The Minutes, the Hours), de Janaína Marques Ribeiro (11′)
escola: EICTV, Cuba

Miramare, de Michaela Müller (8’)
escola: ALU*, Croàcia

El juego (The Game), de Benjamin Naishtat (20’)
escola: Le Fresnoy, França

?akujem, Dobre (Thanks, Fine), de Mátyás Prikler (40’)
escola: FTF-VŠMU, Eslovàquia

ITT Vagyok (Here I Am), de Bálint Szimler (36’)
escola: SzFE, Hongria

Shelley, d’ Andrew Wesman (21’)
escola: Univ. Harvard*, EUA

Les escoles marcades amb *, és la primera vegada que han estat seleccionades

Cinéfondation. L’Atelier.

Code Blue, d’Urzula Antoniak
Decadent Sisters, de Shinji Aoyama
Les étoiles de Sidi Moumen, de Nabil Ayouch
Khorramshahr, de Massoud Bakhshi
Postcards from the Zoo, d’Edwin 
The Ardor, de Pablo Fendrik
Zincograph, de Javor Gardev
Circles, de Srdan Golubovic 
Come to My Voice, de Hüseyin Karabey 
Xangai-Belleville, de Show-Chun Lee
Gibier d’élevage, de Rithy Panh
La jaula de oro, de Diego Quemada-Diez
Dream and Silence, de Jaime Rosales 
Lucía, de Rubén Sierra Salles
Liza, The Fox-Fairy, de Karoly Ujj Meszaros 

*** *** ***

Cannes Courts. Curtmetratges en Competició.

Chienne d’histoire, de Serge Avédikian (15′)

Ezra Rishona (First Aid), de Yarden Carmin (15′)

Estação (Station), de Maria Faria (15′)

Muscles, d’Edward Housden (14′)

Micky Bader (Micky se baigne), de Frida Kempf (14′)

To Swallow a Toad, de Jurgis Krasons (10′)

Rosa, de Monica Lairana (11′)

Maya, de Pedro Pío Martín Pérez (13′)

Blokes (Cité), de Marialy Rivas (15′)

Cannes Courts. Short Film Corner.

[Short Film Corner (fr / ang / esp)]

*** *** ***

Cannes Classics.

La bataille du rail, de René Clément (1946)

Boudu sauvé des eaux, de Jean Renoir (1932)

Tristana, de Luís Buñuel (1970)

Il Gattopardo, de Luchino Visconti (1963) 

El timbal de llauna (Die Blechtromel), de Volker Schlöndorf (1979)

Khandahar (Les ruines), de Mrinal Sen (1983)

La campagne de Ciceron, de Jacques Davila (1989)

La 317e Section, de Pierre Schoendoerffer (1965)

La grand amour, de Pierre Etaix (1969)

La Reina d’Àfrica (African Queen), de John Huston (1951)

Au petit bonheur, de Marcel L’Herbier (1946)

Psicosi, d’Alfred Hitchcock (1960)

El petó de la dona-aranya, d’Hector Babenco (1985)

Cannes Classics. World Cinema Foundation.

Mest
, d’Ermek Shinarbaev (1989)

Két Lány Az Utcán
, d’André de Toth (1939)

Titash Ekti Nadir Naam (Une rivière nommé Titash), de Ritwik Ghatak (1973)

Cannes Classics, Cinemateca de Bolonya presenta els curtmetratges...

Ruscello di ripasottile, de Roberto Rossellini (1941)

El Fallah Al Fasih
(The Eloquent Peasant), de Chadi Abdel Salam (1970)

Cannes Classics. Documentals
.

Hollywood don’t surf, de Greg MacGillivray (2010)

Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff, de Craig McCall (2010)

Men Filmen Är Min Älskarinna, de Stid Bjorkman (2010)

Toscan, d’Isabelle Partiot-Pieri (2010)

*** *** ***

Al voltant de la selecció oficial:

La lliçó de cinema.

Marco Bellocchio. (dc 19 de maig)

El cinema de la platja.

D’aquí a l’eternitat (From here to eternity), de Fred Zinneman (1953)

Els dos Escobar (The Two Escobars), de Jeff Zimbalist i Michael Zimbalist (2010)

La Nit de Varennes (La Nuit de Varennes), d’Ettore Scola (1982)

Hollywood don’t surf, de Greg MacGillivray i Sam George (2010)

La meute, de Franck Richard (2010)

Una pel·lícula pendent d’anunciar.

Women are Heroes, de JR (2010)

The Girl Hunters, de Roy Rowland (1963)

Rock’n Roll… of Corse!, de Lionel Guedj i Stéphane Bébert (2010) 

El món del silenci (Le monde du silence / The Silent World), de  Jacques-Yves Cousteau i Louis Malle (1956)

*** *** ***

42a Quinzena dels Realitzadors.

Els llargmetratges.

Shit Year, de Cam Archer

Benda Bilili!, de Renaud Barret i Florent De La Tullaye –opera prima, documental, inauguració

Pieds nus sur les limaces (Lily Sometimes), de Fabienne Berthaud –cloenda

Tot anirà bé (Alting Bliver Godt Igen / Everything will be fine), de Christoffer Boe

Cleveland contra Wall Street (Cleveland Vs. Wall Street), de Jean-Stéphane Bron –documental

Noies de negre (Des filles en noir / Young Girls In Black), de Jean-Paul Civeyrac

All Good Children, d’Alicia Duffy  –opera prima

Les quatre vegades (Le quattro volte), de Michelangelo Frammartino

Somos lo que hay (We Are What We Are), de Jorge Michel Grau –opera prima

Two Gates of Sleep, d’Alistair Banks Griffin –opera prima

La Casa Muda (The Silent House), de Gustavo Hernandez –opera prima

Picco (Picco), de Philip Koch –opera prima

Svet-Ake (The Light Thief), d’Aktan Arym Kubat

Todos vós sodes Capitáns (Vous êtes tous des capitaines), d’Oliver Laxe –opera prima

La mirada invisible (The Invisible Eye / L’oeil invisible), de Diego Lerman

Il·legal (Illégal), d’Olivier Masset-Depasse

L’alegria (A alegria / The Joy) de Marina Méliande i Felipe Braganca

Un verí violent (Un poison violent / Love Like Poison), de Katell Quillévéré –opera prima
 
Any de traspàs (Año bisiesto / Leap Year / Année Bissextile), de Michael Rowe –opera prima

El vagabund (Ha’Meshotet / La vagabond), d’Avishai Sivan –opera prima

Nen Jesús de Flandes (En waar de sterre bleef stille staan Little Baby Jesus of Flandr / Petit Bébé Jésus de Flandre), de Gust Van den Berghe 

The Tiger Factory, de Woo Ming Jin

Sessions especials.

Stones In Exile, de Stephen Kijak –documental

Boxing Gym, de Frederik Wiseman –documental-

Els curtmetratges.

Mary Last Seen, de Sean Durkin

Petit Tailleur, de Louis Garrel

Shikasha, d’Hirabayashi Isamu
 
Ett Tyst Barn, de Jesper Klevenas

ZedCrew, de Noah Pink

Cautare, de Ionut Piturescu

Shadows Of Silence, de Pradeepan Raveendran 
 
Licht, d’ Andre Schreuders
 
Tre Ore, de Annarita Zambrano
 
*** *** ***

49a Setmana de la Crítica.

Llargmetratges.

Sandcastle, de BOO Junfeng

Bedevilled, de JANG Cheol So

Armadillo, de Janus METZ

The Myth of the American Sleepover, de David Robert MITCHELL

Bi, dung so!, de PHAN Dang Di

Sound of Noise (Sound of Noise), d’ Ola SIMONSSON i Johannes Stjärne NILSSON

Belle épine
, de Rebecca ZLOTOWSKI

Curtmetratges.

A distração de Ivan, de Cavi Borges i Gustavo Melo

Berik (Berik), de Daniel Joseph Borgman

Love Patate, de Gilles Cuvelier

The Boy Who Wanted to Be a Lion, d’ Alois Di Leo

Native Son, de Scott Graham

Deeper Than Yesterday
, d’Ariel Kleiman

Vasco
, de Sébastien Laudenbach

Sessions Especials de la Setmana de la Crítica. Llargmetratges.

Rubber, de Quentin Dupieux

Copacabana (Copacabana), de Marc Fitoussi

Le nom des gens (The names of love), de Michel Leclerc  –film d’inauguració de la Setmana

Sessions Especials de la Setmana de la Crítica
. Migmetratges i curtmetratges.

Fracture, de Nicolas Sarkissian

L’Amour-propre, de Nicolas Silhol

Cynthia todavía tienes las llaves, de Gonzalo Tobal

Sessions Especials de la Setmana de la Crítica. Sessió de cloenda.

Bastard, de Kristen Dunst 

The Clerk’s Tale, de James Franco

Sessió Especial de la Setmana de la Crítica amb el suport de la Selecció Oficial

Women Are Heroes, de JR

Les Invitacions a la Setmana de la Crítica.

La Col·lecció Canal+

Festival de Morelia + Revolución, de Fernando Eimbcke, Patricia Riggen, Gael García Bernal, Amat Escalante, Carlos Reygadas, Mariana Chenillo, Gerardo Naranjo, Rodrigo Plá, Diego Luna, Rodrigo García

Nisi Masa

Afegeix un comentari

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *