Demà dilluns, dia 22, es posen a la venda les entrades del Festival de Sitges 2008 (2-12 d’octubre), la programació definitiva del qual ja l’han enllestida. Anant a Vull llegir la resta de l’article, la llista de pel·lícules que s’hi projectarà, secció per secció. I, en els propers dies, hi aniré establint l’enllaç amb la pàgina que el web del Festival dediqui a cada film.
FOTO The Broken, de Sean Ellis
Sitges 2008: la programació completa i entrades a la venda
***
Nota 1 La llista de pel·lícules l’he ordenada per ordre alfabètic de directors
Nota 2 Els títols amb què identifico les pel·lícules els he deixats, en general, tal i com els ha publicats l’organització del certamen -que sol ser en anglès, idioma de la distribució internacional, acompanyat -o no- del títol de la distribució en espanyol i obviant si ha estat projectada en català a Filmoteca o a TV3/C33 amb títol en català-. En la mesura que vagi treballant el Festival, els aniré reajustant, en els apunts que hi dediqui.
***
Secció Oficial FANTÀSTIC
Enllaç amb l’apunt que hi he dedicat específicament: [Secció Oficial Fantàstic]
***
Secció Oficial MÉLIÈS A COMPETICIÓ
-Una selecció de pel·lícules europees que permeten copsar l’estat actual del gènere fantàstic a Europa-
SAUNA, d’ Antii-Jussi Annila
THE HIDEOUT, de Pupi Avati
DONKEY PUNCH, d’ Oliver Blackburn
DANTE 01, de Marc Caro
INTRUSOS EN MANASÉS, de Juan Carlos Claver
KRABAT, de Marco Kreuzpaintner
SANTOS, de Nicolás López
DOROTHY, d’ Agnès Merlet
EDEN LOG, d’ Franck Vestiel
***
Secció Oficial OFICIAL NOVES VISIONS
-secció dedicada a les noves tendències del fantàstic, incloent-hi formats innovadors en allò temàtic o formal, propostes experimentals i decididament radicals. Es divideix en treballs “Ficció” i “No ficció”, a més de tenir una nova ramificació: “Discovery”, per a treballs independents però allunyats de l’amateurisme-
Secció Oficial Noves Visions – FICCIÓ
HOME MOVIE, de Christopher Denham
LOS BASTARDOS, d’ Amat Escalante
WEIßE LILIEN (SILENT RESIDENT), de Christian Frosch
OTTO; OR UP WITH DEAD PEOPLE, de Bruce LaBruce
M, de Lee Myung-see
GOD’S PUZZLE, de Takashi Miike
MY DREAM OR LONELINESS NEVER WALKS ALONE, de Roland Reber
DEADGIRL, de Marcel Sarmiento i Gari Hadel
LEFT BANK, de Pieter Van Hees
Secció Oficial Noves Visions – NO FICCIÓ
RELIGULOUS, de Larry Charles
NOT YOUR TYPICAL BIGFOOT MOVIE, de Jay Delaney
GONZO: THE LIFE AND WORK OF DR.HUNTER S. THOMPSON, d’ Alex Gibney
NOT QUITE HOLLYWOOD: THE WILD, UNTOLD STORY OF OZPLOITATION, de Mark Hartley
LA FURA IN VIVO, de Matteo Minetto
Secció Oficial Noves Visions – DISCOVERY
EMBRIÓN, de Gonzalo López
RAMÍREZ, d’ Albert Arizza
VERSUS, de Iago de Soto
***
Secció ORIENT EXPRESS – CASA ÀSIA
HIDDEN FORTRESS: THE LAST PRINCESS, de Shinji Higuchi
KING BOXER, de Jeong Chang-hwa
MONSTER X STRIKES BACK: ATTACK ON THE G8 SUMMIT, de Minoru Kawasaki
THE MOSS, de Derek Kwok
TOKYO GORE POLICE, de Yoshihiro Nishimura
CHOCOLATE, de Prachya Pinkaew
GHOST VS. ALIEN, de Takashi Shimizu (Rock Hunter Lemon) i Keisuke Toyoshima (Stolen Love)
EXTE: HAIR EXTENSIONS, de Sion Sono
ICHI, de Fumihiko Sori
20th CENTURY BOYS, de Yukihiko Tsutsumi
***
Secció ANIMA’T
EVANGELION 1.0 YOU ARE (NOT) ALONE, de Hideaki Anno, Kazuya Tsurumaki, Masayuki
FROM INSIDE, de John Bergin
GENIUS PARTY, d’ Atsuko Fukushima, Shoji Kawamori, Shinji Kimura, Yoji Fukuyama, Hideki Futamura, Masaaki Yuasa, Shinichiro Watanabe
FREEDOM, de Shuhei Morita
SITA SINGS THE BLUES, de Nina Paley
IDIOTS AND ANGELS, de Bill Plympton
TERRA, d’ Aristomenis Tsirbas
***
SEVEN CHANCES – Setmana Internacional de la Crítica
SAAWARIYA, de Sanjay Leela Bhansali
JUST ANOTHER LOVE STORY, d’Ole Bornedal
PEUR(S) DE NOIR (FEAR(S) OF THE DARK), de Charles Burns, Marie Caillou, Pierre di Sciullo, Christian Hinckler, Lorenzo Mattotti, Richard McGuire
CHELSEA ON THE ROCKS, d’Abel Ferrara
CAPITAINE ACHAB, de Philippe Ramos
***
Sitges Clàssics – EUROPA IMAGINÀRIA
QUATERMASS AND THE PIT (¿QUÉ SUCEDIÓ ENTONCES?), de Roy Ward Baker
THE MAN WHO FELL TO EARTH, de Nicolas Roeg
BARBARELLA, de Roger Vadim
***
Sitges Clàssics – HOMENATGES
NEKROMANTIK, de Jörg Buttgereit
TERMINATOR 2: JUDGEMENT DAY, de James Cameron
KING KONG, de Merian C. Cooper i Ernest B. Schoedsack
2010 (DOS MIL DIEZ: ODISEA DOS), de Peter Hyams
2001: A SPACE ODYSSEY, de Stanley Kubrick
ONE FOR THE FIRE: THE LEGACY OF THE NIGHT OF THE LIVING DEAD, de Robert L. Lucas i Chris Roe
NIGHT OF THE LIVING DEAD, de George A. Romero
PLANET OF THE APES, de Franklin J. Schaffner
***
Sitges Clàssics – RETROSPECTIVA DE CIÈNCIA-FICCIÓ
LOGAN’S RUN (LA FUGA DE LOGAN), de Michael Anderson
PHASE IV (SUCESOS EN LA IV FASE), de Saul Bass
X (EL HOMBRE CON RAYOS X EN LOS OJOS), de Roger Corman
OUTLAND (ATMÓSFERA CERO), de Peter Hyams
SOUTHLAND TALES, de Richard Kelly
STAR TREK II: THE WRATH OF KHAN (STAR TREK. LA IRA DE KHAN), de Nicholas Meyer
DREAMS WITH SHARP TEETH, d’ Erik Nelson
THE HIDDEN (HIDDEN: LO OCULTO), de Jack Sholder
CLOSE ENCOUNTERS O THE THIRD KIND (DIRECTOR’S CUT), de Steven Spielberg
BRAINSTORM (PROYECTO BRAINSTROM), de Douglas Trumbull
FORBIDDEN PLANET (PLANETA PROHIBIDO), de James M. Wilcox
STAR TREK: THE MOTION PICTURE (STAR TREK. LA PELÍCULA), de Robert Wise
THE ANDROMEDA STRAIN, de Robert Wise
***
Secció SESSIÓ ESPECIAL
SPOOKED, de Brad Anderson
NEW YEAR’S DAY, de Darren Lynn Bousman
EATER, de Stuart Gordon
FEAR ITSELF, de Jonathan Hackett, Adam Goldworm, Ben Browning.
FILTHY, de Karim Hussain
THE LORD OF THE RINGS, de Peter Jackson
CARLOSAURIO, de Dionisio Naranjo, José Ramón Lorenzo & Nacho Fernández
PARANORMAL ACTIVITY!, d’ Oren Peli
CHER AMI, de Miquel Pujol
SEVENTH MOON, d’ Eduardo Sánchez
SPINE TINGLER!, de Jeffrey Schwartz
TURKEY SHOOT, de Brian Trenchard-Smith
DEAD SPACE, de
SPACE SPEED, de
TEASERLAND, de
***
Secció CURTMETRATGES FANTÀSTIC EN COMPETICIÓ
SIDE EFFECT, de Liz Adams
AUTORETRATO, de Javier Alonso i Raúl López
PARÁSITO, de Paco Arasanz
DEAD BONES, d’Olivier Beguin
ROJO RED, de Juan Manuel Betancurt
FOUND OBJECTS, de David Birnbaum
SANTIAGO DE SANGRE, de Francisco Calvelo
EEL GIRL, de Paul Campion
DIE SCHNEIDER KRANKHEIT (EL MAL DE SCHNEIDER), de Javier Chillon
CENTIGRADE, de Colin Cunningham
TREEVENGE, de Jason Eisener
THE RED HOURS, de John Fallon
TV HEAD, de Pablo Fernández
AFTERVILLE, de Fabio Guaglione i Fabio Reginaro
DEAR WORLD, de Kei Ishikawa
BUTCHERS HILL, de Rory Kindersley i Jason Noto
L’INSOMNIAQUE (THE INSOMNIAC), de Mathieu Mazzoni
COTTON CANDY, d’ Aritz Moreno
TRAS LOS VISILLOS, de Gregorio Muro i Raúl López
MAMÁ, d’ Andres Muschietti
A PUPPY, OUR FAMILY, de Park Soo- Young i Park Jae-Young
LAZARUS TAXON, de Denis Rovira
EL DIA DE LA FAMILIA, de Dani Sánchez
CAM2CAM, de Davy Sihali
KINGZ, de Marinko Spahic i Benni Diez
I LOVE SARAH JANE, de Spencer Susser
DELANEY, de Carles Torrens
NEXT FLOOR, de Denis Villeneuve
SNIP, de Julien Zenier
ARBEIT FÜR ALLE, de
***
Secció CURTMETRATGES ANIMA’T
MORANA, de Simon Bogojevic-Narath
BOLIDES, de François-Xavier Bologna, Théophile Bondoux, Lyonel Charmette i Vincent Le Ster
CAMERA OBSCURA, de Matthieu Bulchalski, Jean-Michel Drechsler i Thierry Onillon
SKHIZEIN, de Jérémy Clapin
LA VITA NUOVA, de Christophe Gautry i Arnaud Demuynk
THE CABLE CAR, de Claudius Gentinetta i Frank Braun
THE FACTS IN THE CASE OF MR. HOLLOW, de Rodrigo Gudiño
GLOW, de Jo Lawrence
STRAYING LITTLE RED RIDING HOOD, de Miyako Nishio i Ikue Sugidono
S.I.T.E., de Pablo Orolowsky
STAND UP, de Jospeh Pierce
EL EMPLEO, de Patricio Plaza
HOT DOG, de Bill Plympton
FREQUENZ MORPHOGENESE (FREQUENCY MORPHOGENESIS), d’Onni Pohl
ONA KOJA MJERI (SHE WHO MESURES), de Veljko Popovic
SWITCH, de Jean-Julien Pous
CABARET KADNE, de Marc Riba i Anna Solanas
STYRI (FOUR), d’Ivana Sabestová
A6/A9, de Johannes Schiehsl
BERBAOC, de Taller de animación de Arteleku
CHAINSAW, de Dennis Tupicoff
OPERATOR, de Matthew Walker
FUERA DE CONTROL (OUT OF CONTROL), de
MONSIEUR COK, de
MUTT, de
JACINTA, de
THE BIG STORE, de
UNPREDICTABLE BEHAVIOR, de
***
Secció MIDNIGHT X-TREME
REALITY KILLERS, d’autor anònim
DANCE OF THE DEAD, de Gregg Bishop
MIRAGEMAN, d’Ernesto Díaz Espinoza
ACOLYTES, de Jon Hewitt
PHILOSOPHY OF A KNIFE, d’Andrey Iskanov
THE BUTCHER, de Kim Jin-won
BLOOD RIVER, d’Adam Mason
I SELL THE DEAD, de Glenn McQuaid
AUTOMATON TRANSFUSION, de Steven C. Miller
ENCARNAÇAO DO DEMONIO, de José Mojica Marins
ABLE, de Marc Robert
MUM & DAD, de Steven Sheil
SPLINTER, de Toby Wilkins
VIRUS UNDEAD, de Wolf Wolff i Ohmuthi
***
Secció Midnight X-trem MONDO MACABRO
SNAKE SISTERS, de Celso Ad Castillo
THRILLING BLOODY SWORD, de Cheung San-yee
BLOOD OF THE VIRGIN. EL KAPITAN, de Rico Maria Ilarde
QUEEN OF BLACK MAGIC, de Liliek Sudjio
***
Secció Midnight X-trem SPANISH BIZARRE
¡MALDITO BASTARDO!, de Javier Camino
LA RAÍZ DEL MAL, d’Adrián Cardona
DOCTOR INFIERNO, de Paco Limón
***
ALTRES SECCIONS i PROGRAMES
Pendent que s’anunciïn oficialment
***
Us ha agradat aquest article? Compartiu-lo!