FOTO Keira Knightley i Saoirse Ronan, nominades per Expiació, de Joe Wright
S’han fet públiques les nominacions als
British Academy Film Awards (BAFTA). N’encapçala la llista
Expiació, de Joe Wright, amb 14 nominacions, i la segueixen, amb 9 candidatures,
There Wil Be Blood /
Hi haurà sang /
Pozos de amibición /
Il Petroliere, de Paul Thomas Anderson, i
No Country for Old Men /
No es país para viejos /
Non é un peasi per vecchi, dels germans Coen. S’assembla tant al que trien a l’altre costat de l’ Atlàntic, es nota tan poc la diferència amb els guardons anuals dels Estats Units, que han de crear la categoria específica de “millor pel·lícula britànica”, per poder posar-hi
Control, d’Anton Corbijn, i
This is England, de Sheane Meadows. Esclar que, aleshores, han de repetir algun títol amb la categoria general i entrar-n’hi algun altre com
Promeses de l’Est, de Cronenberg. D’altra banda, Cate Blanchett, Javier Bardem, Julie Christie i Daniel Day-Lewis semblen imparables! Els BAFTA es lliuren el dia 10 de febrer de 2008, a la Royal Opera House, al Covent Garden de Londres.
La llista sencera de nominacions als BAFTA, anant a Vull llegir la resta de l’article.
Nominacions als British Academy Film Awards (BAFTA)
Millor Director
Joe Wright, per Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione
Paul Greengrass, per The Bourne Ultimatum
Florian Henckel von Donnersmarck, per Das Leben Der Anderen / La vida dels altres / La vida de los otros / La vie des autres / Le vite degli altri
Joel Coen i Ethan Coen, per No Country for Old Men
Paul Thomas Anderson, per There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere
Millor Guió Original
Steven Zaillian, pel d’ American Gangster, de Ridley Scott
Diablo Cody, pel de Juno, de Jason Reitman [Web Esp] [Web Fr] [Web It]
Florian Henckel von Donnersmarck, pel de Das Leben Der Anderen / La vida dels altres, de Florian Henckel
Tony Gilroy, pel de Michael Clayton, de Tony Gilroy
Shane Meadows, pel de This is England, de Shane Meadows
Millor Guió Adaptat
Christopher Hampton, pel d’ Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Ronald Harwood, pel de L’escafandre i la papallona, de Julian Schnabel
David Benioff, pel de The Kite Runner / El caçador d’estels / Cometas en el cielo / Les cerfs-volants de Kaboul / Il cacciatore di aquiloni, de Marc Forster
Joel Coen i Ethan Coen, per No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Paul Thomas Anderson, pel de There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de Paul Thomas Anderson
Millor Actor Protagonista
George Clooney, per Michael Clayton, de Tony Gilroy
Daniel Day-Lewis, per There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de Paul Thomas Anderson
James McAvoy, per Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Viggo Mortensen, per Eastern Promises / Promeses de l’ Est / Promesas del Este / Les promesses de l’ombre / La promessa dell’assassino, de David Cronenberg
Ulrich Mühe, per Das Leben Der Anderen / La vida dels altres / La vida de los otros / La vie des autres / Le vite degli altri, de Florian Henckel
Millor Actriu Protagonista
Cate Blanchett, per
Elizabeth: The Golden Age, de Shekhar Kapur
Julie Christie, per
Away from her /
Lluny seu /
Lejos de ella /
Loin d’elle /
Lontano da lei, de Sarah Polley
Marion Cotillard, per
La Môme /
La Vie en Rose, d’Olivier Dahan
Keira Knightley, per
Atonement /
Expiació /
Expiación /
Reviens-moi /
Espiazione, de Joe Wright
Ellen Page, per
Juno
Millor Actor en un Paper Secundari
Javier Bardem, per
No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Paul Dano, per
There will be blood /
Hi haurà sang /
Pozos de ambición /
Il Petroliere, de Paul Thomas Anderson
Tommy Lee Jones, per
No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Philip Seymour Hoffman, per
Charlie Wilson’s War /
La guerra de Charlie Wilson /
La guerre selon Charlie Wilson, de Mike Nichols
Tom Wilkinson, per
Michael Clayton, de Tony Gilroy
Millor Actriu en Paper Secundari
Cate Blanchett, per
I’m Not There /
Io non sono qui , de Todd Haynes [
Web Esp], [
web Fr]
Kelly MacDonald, per
No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Samantha Morton, per
Control, d’Anton Corbijn
Saoirse Ronan, per
Atonement /
Expiació /
Expiación /
Reviens-moi /
Espiazione, de Joe Wright
Tilda Swinton, per
Michael Clayton, de Tony Gilroy
Millor Banda Sonora
Marc Streitenfeld, per la d’ American Gangster, de Ridley Scott
Dario Marianelli, per la d’ Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Alberto Iglesias, per la de The Kite Runner / El caçador d’estels / Cometas en el cielo / Les cerfs-volants de Kaboul / Il cacciatore di aquiloni, de Marc Forster
Jonny Greenwood, per la de There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de Paul Thomas Anderson
Christopher Gunning, per la de La Môme / La Vie en Rose, d’Olivier Dahan
Millor Fotografia
Harris Savides, per la d’ American Gangster, de Ridley Scott
Seamus McGarvey, per la d’ Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Oliver Wood, per la de The Bourne Ultimatum, de Paul Greengrass
Roger Deakins, per la de No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Robert Elswit, per la de There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de Paul Thomas Anderson
Millor Muntatge
Pietro Scalia, pel d’ American Gangster, de Ridley Scott
Paul Tothill, pel d’ Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Christopher Rouse, pel de The Bourne Ultimatum, de Paul Greengrass
John Gilroy, pel de Michael Clayton, de Tony Gilroy
Roderick Jaynes, pel de No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Millor Disseny de Producció
Sarah Greenwood i Katie Spencer, pel d’ Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Guy Hendrix Dyas i Richard Roberts, pel d’ Elizabeth: The Golden Age, de Shekhar Kapur
Stuart Craig i Stephenie McMillan, pel de Harry Potter and The Order of The Phoenix, de David Yates
Jack Fisk i Jim Erickson, pel de There will be blood / Hi haurà sang / Pozos de ambición / Il Petroliere, de Paul Thomas Anderson
Olivier Raoux, pel de La Môme / La Vie en Rose, d’Olivier Dahan
Millor Vestuari
Jacqueline Durran, pel d’
Atonement /
Expiació /
Expiación /
Reviens-moi /
Espiazione, de Joe Wright
Alexandra Byrne, pel d’
Elizabeth: The Golden Age, de Shekhar Kapur
Pan Lai, pel de
Sie, jie /
Luxúria, perill /
Deseo, peligro /
Lust, caution /
Lussuria-Seduzione e tradimento, d’ Ang Lee
Colleen Atwood, pel de
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, de Tim Burton
Marit Allen, pel de
La Môme /
La Vie en Rose, d’Olivier Dahan
Millor So
Danny Hambrook, Paul Hamblin i Catherine Hodgson, pel d’Atonement / Expiació / Expiación / Reviens-moi / Espiazione, de Joe Wright
Kirk Francis, Scott Millan, Dave Parker, Karen Baker Landers i Per Hallberg, pel de The Bourne Ultimatum, de Paul Greengrass
Peter Kurland, Skip Lievsay, Craig Berkey i Greg Orloff, pel de No Country for Old Men, de Joel i Ethan Coen
Christopher Scarabosio, Matthew Wood, John Pritchett, Michael Semanick i Tom Johnson, pel de There will be blood, de Paul Thomas Anderson
Laurent Zeilig, Pascal Villard, Jean-Paul Hurier i Marc Doisne, pel de La Môme / La Vie en Rose, d’Olivier Dahan
Millors Efectes Especials Visuals
Peter Chiang,
Charlie Noble,
Mattias Lindahl i
Joss Williams, pels de
The Bourne Ultimatum, de Paul Greengrass
Michael Fink,
Bill Westenhofer,
Ben Morris i
Trevor Woods, pels de
The Golden Compass /
La brúixola daurada /
La brújula dorada /
A la croisée des mondes : la boussole d’or /
La bussola d’oro, de Chris Weitz
Tim Burke,
John Richardson,
Emma Norton i
Chris Shaw, pels de
Harry Potter and The Order of The Phoenix, de David Yates
John Knoll,
Charles Gibson,
Hal Hickel i
John Frazier, pels de
Pirates of the Caribbean: at World’s End, de Gore Verbinski
Scott Stokdyk,
Peter Nofz,
Kee-Suk Ken Hahn i
Spencer Cook, pel d’
Spider-Man 3, de Sam Raimi [
Web Cat]
Millor Maquillatge i Perruqueria
Ivana Primorac, per
Atonement /
Expiació /
Expiación /
Reviens-moi /
Espiazione, de Joe Wright
Jenny Shircore, per
Elizabeth: The Golden Age, de Shekhar Kapur
“Nominees TBC”, per
Hairspray, d’Adam Shankman [
Web Esp] [
Web Fr]
Ivana Primorac, per
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, de Tim Burton
Jan Archibald i
Didier Lavergne, per
La Môme /
La Vie en Rose, d’Olivier Dahan
Millor Curtmetratge d’ Animació
The Pearce Sisters, de Jo Allen i Luis Cook [
IMDB]
Head over Heels, d’Osbert Parker, Fiona Pitkin i Ian Gouldstone
The Crumblegiant, de Pearse Moore i John McCloskey
Millor Curtmetratge d’ Acció Real
Dog Altogether, de Diarmid Scrimshaw i Paddy Considine
Hesitation, de Julien Berlan, Michelle Eastwood i Virginia Gilbert
The One and Only Herb McGwyer Plays Wallis Island, de Charlie Henderson, James Griffiths, Tim Key i Tom Basden
Soft, de Jane Hooks i Simon Ellis
The Stronger, de Dan McCulloch, Lia Williams i Frank McGuinness
Premi Orange —de votació popular— al millor actor/actriu emergent
Shia Labeouf
Sienna Miller
Ellen Page
Sam Riley
Tang Wei