Foto Els triomfadors de ·REC, Paco Plaza, Manuela Velasco i Jaume Balagueró.
Enllestint la sèrie d’articles que he dedicat al Festival de Sitges 2007, en reprodueixo la llista oficial de premis (cliqueu aquí: Vull llegir la resta de l’article). Recordeu que al web del certamen ( Sitges 2007 ) trobareu informació sobre premis i sobre els diversos esdeveniments d’aquesta 40a edició.
JURAT OFICIAL FANTÀSTIC
Finalment l’han conformat: Zoë Bell, Ruggero Deodato, Mark Palansky, Casimiro Torreiro i Eloy Azorín
Millor Pel·lícula
The Fall, de Tarsem Singh
Millor Director
Jaume Balagueró i Paco Plaza, per ·REC
Millor Actriu
Manuela Velasco, per ·REC
Millor Actor
Sam Rockwell, per Joshua / El Hijo del Mal, de George Ratliff.
Millor Guió
Chung Seo-Kyung i Park Chan-wook, per Saibogujiman Gwenchana / I’m a Cyborg but that’s Ok, de Park Chan-wook
Millor Fotografia
Toyomichi Kurita, per Sukiyaki Western Django, de Takashi Miike.
Millor Disseny de Producció
Takashi Sasaki, per Sukiyaki Western Django, de Takashi Miike.
Millors Efectes de Maquillatge
À L’Intérieur, de Julien Maury i Alexandre Bustillo.
Millors Efectes Especials
Mushishi, de Katsuhiro Otomo.
Millor Banda Sonora Original
Kuniaki Haishima, per Mushishi,de Katsuhiro Otomo.
Millor Curtmetratge
Saliva, d’Esmir Filho.
***
JURAT CARNET JOVE
Jurat: Carles Matamoros, Néstor Fernández, Aleix Ortuño, Toni Junyent, Mar Canet.
Millor Pel·lícula S.O. FANTÀSTIC
À L’Intérieur, de Julien Maury i Alexandre Bustillo
Millor Pel·lícula MIDNIGHT X-TREME
Jack Brooks: Monster Slayer, de Jon Knautz
***
NOVES VISIONS SEAT
Jurat: Paz Gómez, Roland Reber i José Tito Martínez
Millor Pel·lícula
Zoo, de Robinson Devor
Menció Especial
It’s fine, everything it’s fine, de Crispin Hellion Glover i David Brothers.
***
PREMI NOVA AUTORIA SGAE
Millor Direcció
Lizania, presentat per la Universitat Ramón Llull- Marta Palacín i Elisabet Sort
Millor Guió
OP. 1207-x, presentat per la Universitat Autónoma de Barcelona (UAB) Juliâo Luciana
Millor Música Original
Vestido Nuevo, presentat per l’ESCAC-Escàndalo Films Roger Padilla.
***
ORIENT EXPRESS – CASA ÀSIA
Jurat: Lorenzo Bertucci, Mario Dominski, Jesús Antonio López
Millor Pel·lícula
Dororo, d’ Akihiko Shiota
Menció Especial
Mad Detective, de Johnie To.
***
ANIMA’T – Premi Gertie
Jurat: Manuel Bartual, Gaelle Denis, Rosa Pera
Millor Llargmetratge d’Animació
Aachi & Ssipak, de Joe Bum-jin.
Menció Especial
Tekkonkinkreet, de Michael Arias.
Millor Curtmetratge d’Animació
The Pearce Sisters, de Luis Cook
***
BRIGADOON Paul Naschy
Jurat: Josefina Blaya, Marc Benabé, Héctor García
Millor curtmetratge
Brico Killer, d’ Adrián Cardona.
***
MÉLIÈS D’ARGENT
Jurat: Rodrigo Cortés, Marta Figueras, David Pizarro
Méliès d’Argent a la Millor Pel·lícula Europea
À l’intérieur, de Julien Maury i Alexandre Bustillo
Menció Especial per complir magistralment la nostra fantasia de veure morir en directe una irritant presentadora de televisió
·REC, de Jaume Balagueró i Paco Plaza
Méliès d’Argent al Millor Curtmetratge Europeu
Die Grosse Wekstatt / The Big Garage, d’ Uwe Nagel.
***
PREMIS DE LA CRÍTICA
Jurat: Stephan Ivancic, Imma Merino, Marcus Kenschnigg, Desiree de Fez, Ferran Auberni.
Premi de la Crítica Jose Luis Guarner
·REC, de Jaume Balagueró & Paco Plaza, per unanimitat.
Menció Especial, per la subtilesa amb què fa present la por a la quotidianitat
George Ratliff, per Joshua/El hijo del mal
Premi Citizen Kane al director/a revelació
Julien Maury i Alexandre Bustillo, per À l’intérieur
***
GRAN PREMI DEL PUBLIC El Periódico de Catalunya
·REC, de Jaume Balagueró i Paco Plaza
Us ha agradat aquest article? Compartiu-lo!