CONTEMPORARY WORLD CINEMA |
Film Title |
Director |
12:08 East of Bucharest |
Corneliu Porumboiu |
Abeni |
Tunde Kelani |
Antonia |
Tata Amaral |
Beauty in Trouble |
Jan Hrebejk |
Bella |
Alejandro Monteverde |
The Bet Collector |
Jeffrey Jeturian |
Born and Bred |
Pablo Trapero |
The Bothersome Man |
Jens Lien |
Candy |
Neil Armfield |
Chronicle of an Escape |
Israel Adrián Caetano |
Citizen Duane |
Michael Mabbott |
Confetti |
Debbie Isitt |
Copying Beethoven |
Agnieszka Holland |
Diggers |
Katherine Dieckmann |
Un Dimanche à Kigali |
Robert Favreau |
The Dog Pound |
Manuel Nieto Zas |
Falling |
Barbara Albert |
A Few Days Later |
Niki Karimi |
Fiction |
Cesc Gay |
Four Minutes |
Chris Kraus |
Grbavica |
Jasmila Zbanic |
The Half Life of Timofey Berezin |
Scott Z. Burns |
Hula Girls |
Lee Sang-il |
Indigènes |
Rachid Bouchareb |
The Italian |
Andrey Kravchuk |
The Last Winter |
Larry Fessenden |
Mainline |
Rakhshan Bani-Etemad, Mohsen Abdolvahab |
Monkey Warfare |
Reginald Harkema |
Nouvelle Chance |
Anne Fontaine |
Offside |
Jafar Panahi |
Outsourced |
John Jeffcoat |
Palimpsest |
Konrad Niewolski |
Prague |
Ole Christian Madsen |
Rain Dogs |
Ho Yuhang |
Red Road |
Andrea Arnold |
Requiem |
Hans-Christian Schmid |
Retrieval |
Slawomir Fabicki |
The Silence |
Cate Shortland |
Sleeping Dogs |
Terrance Odette |
Slumming |
Michael Glawogger |
Starter for 10 |
Tom Vaughan |
Suely in the Sky |
Karim Aïnouz |
Summer ’04 |
Stefan Krohmer |
Summer Palace |
Lou Ye |
Sweet Mud |
Dror Shaul |
Times and Winds |
Reha Erdem |
To Get to Heaven First You Have to Die |
Djamshed Usmonov |
La Tourneuse de Pages |
Denis Dercourt |
Trance |
Teresa Villaverde |
Transylvania |
Tony Gatlif |
Twilight Dancers |
Mel Chionglo |
Unnatural & Accidental |
Carl Bessai |
The Violin |
Francisco Vargas Quevedo |
Waiter |
Alex van Warmerdam |
The Wake |
Nikos Grammatikos |
The Way I Spent the End of the World |
Catalin Mitulescu |
White Palms |
Szabolcs Hajdu |
Winter Journey |
Hans Steinbichler |
DISCOVERY |
Film Title |
Director |
7 Ans |
Jean-Pascal Hattu |
The Art of Crying |
Peter Schønau Fog |
As the Shadow |
Marina Spada |
Bliss |
Sheng Zhimin |
Cashback |
Sean Ellis |
DarkBlueAlmostBlack |
Daniel Sánchez Arévalo |
Falkenberg Farewell |
Jesper Ganslandt |
Family Ties |
Kim Tae-yong |
Glue |
Alexis Dos Santos |
A Grave-Keeper’s Tale |
Chitra Palekar |
Griffin and Phoenix |
Ed Stone |
King and the Clown |
Lee Jun-ik |
London to Brighton |
Paul Andrew Williams |
Out Of The Blue |
Robert Sarkies |
Reprise |
Joachim Trier |
The Silly Age |
Pavel Giroud |
Thicker than Water |
Árni Ólafur Ásgeirsson |
True North |
Steve Hudson |
Vanaja |
Rajnesh Domalpalli |
GALA PRESENTATIONS |
Film Title |
Director |
After the Wedding |
Susanne Bier |
All The King’s Men |
Steven Zaillian |
Amazing Grace |
Michael Apted |
Away From Her |
Sarah Polley |
Babel |
Alejandro González Iñárritu |
The Banquet |
Feng Xiaogang |
Black Book |
Paul Verhoeven |
Bobby |
Emilio Estevez |
Bonneville |
Christopher N. Rowley |
Breaking and Entering |
Anthony Minghella |
Dixie Chicks – Shut up and Sing |
Barbara Kopple, Cecilia Peck |
For Your Consideration |
Christopher Guest |
A Good Year |
Sir Ridley Scott |
Infamous |
Douglas McGrath |
The Journals of Knud Rasmussen |
Zacharias Kunuk, Norman Cohn |
Mon Meilleur Ami |
Patrice Leconte |
Never Say Goodbye |
Karan Johar |
Penelope |
Mark Palansky |
Volver |
Pedro Almodóvar |
The White Planet |
Thierry Piantanida, Thierry Ragobert, Jean Lemire |
MASTERS |
Film Title |
Director |
Cœurs |
Alain Resnais |
The Caiman |
Nanni Moretti |
EMPz 4 Life |
Allan King |
I Am the Other Woman |
Margarethe von Trotta |
L’ Intouchable |
Benoît Jacquot |
Lights in the Dusk |
Aki Kaurismäki |
The Missing Star |
Gianni Amelio |
The Optimists |
Goran Paskaljevic |
Rescue Dawn |
Werner Herzog |
Strike |
Volker Schlöndorff |
Le Voyage en Arménie |
Robert Guédiguian |
When The Levees Broke: A Requiem In Four Acts |
Spike Lee |
The Wind That Shakes the Barley |
Ken Loach |
MIDNIGHT MADNESS |
Film Title |
Director |
The Abandoned |
Nacho Cerdá |
All the Boys Love Mandy Lane |
Jonathan Levine |
Black Sheep |
Jonathan King |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhs |
Larry Charles |
The Host |
Bong Joon-ho |
Princess |
Anders Morgenthaler |
S&MAN |
JT Petty |
Severance |
Christopher Smith |
Sheitan |
Kim Chapiron |
Trapped Ashes |
Joe Dante, Ken Russell, Sean Cunningham, Monte Hellman, John Gaeta |
MOZART’S VISIONARY CINEMA: NEW CROWNED HOPE |
Film Title |
Director |
Daratt |
Mahamat-Saleh Haroun |
Half Moon |
Bahman Ghobadi |
Hamaca Paraguaya |
Paz Encina |
I Don’t Want to Sleep Alone |
Tsai Ming-liang |
Moekgo and the Stickfighter |
Teboho Mahlatsi |
Opera Jawa |
Garin Nugroho |
Syndromes and a Century |
Apichatpong Weerasethakul |
REAL TO REEL |
Film Title |
Director |
…So Goes the Nation |
James Stern, Adam Del Deo |
American Hardcore |
Paul Rachman |
Blindsight |
Lucy Walker |
A Cry in the Dark |
Haobam Paban Kumar |
Deliver Us From Evil |
Amy Berg |
Dong |
Jia Zhangke |
L’ Esprit des lieux |
Catherine Martin |
Ghosts of Cité Soleil |
Asger Leth |
Iran: Une Révolution cinématographique |
Nader Takmil Homayoun |
The Killer Within |
Macky Alston |
Kurt Cobain About A Son |
AJ Schnack |
Lake of Fire |
Tony Kaye |
Made in Jamaica |
Jérôme Laperrousaz |
My Life as a Terrorist: The Story of Hans-Joachim Klein |
Alexander Oey |
Office Tigers |
Liz Mermin |
The Pervert’s Guide to Cinema |
Sophie Fiennes |
Primo Levi’s Journey |
Davide Ferrario |
The Prisoner or How I Planned to Kill Tony Blair |
Michael Tucker, Petra Epperlein |
Radiant City |
Gary Burns, Jim Brown |
Remembering Arthur |
Martin Lavut |
Sari’s Mother |
James Longley |
The Session is Open |
Vincenzo Marra |
Shame |
Mohammed Naqvi |
Sharkwater |
Rob Stewart |
Shot in the Dark |
Adrian Grenier |
The Sugar Curtain |
Camila Guzmán Urzúa |
Summercamp! |
Sarah Price, Bradley Beesley |
Tales of the Rat Fink |
Ron Mann |
Tanju Miah |
Sadik Ahmed |
These Girls |
Tahani Rached |
This Filthy World |
Jeff Garlin |
Toi, Waguih |
Namir Abdel Messeeh |
The U.S. vs. John Lennon |
David Leaf, John Scheinfeld |
Very Nice, Very Nice |
Arthur Lipsett |
Yokohama Mary |
Takayuki Nakamura |
SPECIAL PRESENTATIONS |
Film Title |
Director |
10 Items or Less |
Brad Silberling |
Alatriste |
Augustín Díaz Yanes |
Begone Dull Care |
Norman McLaren, Evelyn Lambart |
Blinkity Blank |
Norman McLaren |
Brand Upon the Brain! |
Guy Maddin |
The Bubble |
Eytan Fox |
El Cantante |
Leon Ichaso |
Catch a Fire |
Phillip Noyce |
A Chairy Tale |
Norman McLaren, Claude Jutra |
Congorama |
Philippe Falardeau |
Un Crime |
Manuel Pradal |
The Dog Problem |
Scott Caan |
Exiled |
Johnnie To |
The Fall |
Tarsem Singh |
Fay Grim |
Hal Hartley |
The Fountain |
Darren Aronofsky |
Golden Door |
Emanuele Crialese |
HANA |
Hirokazu Kore-eda |
Hen Hop |
Norman McLaren |
L’ Homme de sa vie |
Zabou Breitman |
Jindabyne |
Ray Lawrence |
Kabul Express |
Kabir Khan |
The Last King of Scotland |
Kevin Macdonald |
The Last Kiss |
Tony Goldwyn |
Lines-Horizontal |
Norman McLaren, Evelyn Lambart |
Little Children |
Todd Field |
The Lives of Others |
Florian Henckel von Donnersmarck |
Love and Other Disasters |
Alek Keshishian |
The Magic Flute |
Kenneth Branagh |
Manufactured Landscapes |
Jennifer Baichwal |
Le Merle |
Norman McLaren |
Mon Colonel |
Laurent Herbiet |
The Namesake |
Mira Nair |
Neighbours |
Norman McLaren |
Nue Propriété |
Joachim Lafosse |
Opening Speech |
Norman McLaren |
Pan’s Labyrinth |
Guillermo del Toro |
Paris, je t’aime |
Bruno Podalydès, Gurinder Chadha, Gus Van Sant, Joel and Ethan Coen, Walter Salles, Daniela Thomas, Christopher Doyle, Isabel Coixet, Nobuhiro Suwa, Sylvain Chomet, Alfonso Cuarón, Olivier Assayas, Oliver Schmitz, Richard LaGravenese, Vincenzo Natali, Wes Craven, Tom Tykwer, Frédéric Auburtin, Gérard Depardieu, Alexander Payne |
Pas de deux |
Norman McLaren |
The Pleasure of Your Company |
Michael Ian Black |
The PostModern Life of My Aunt |
Ann Hui |
Quelques Jours en Septembre |
Santiago Amigorena |
Seraphim Falls |
David Von Ancken |
Snow Cake |
Marc Evans |
Stars and Stripes |
Norman McLaren |
Stranger than Fiction |
Marc Forster |
Synchromy |
Norman McLaren |
This is England |
Shane Meadows |
Venus |
Roger Michell |
Vince Vaughn’s Wild West Comedy Show: 30 Days & 30 Nights-Hollywood to the Heartland |
Ari Sandel |
Woman on the Beach |
Hong Sang-soo |
VANGUARD |
Film Title |
Director |
2:37 |
Murali K. Thalluri |
Bunny Chow |
John Barker |
Chacun sa nuit |
Jean-Marc Barr, Pascal Arnold |
Drama/Mex |
Gerardo Naranjo |
Election |
Johnnie To |
Election 2 |
Johnnie To |
The Hottest State |
Ethan Hawke |
Jade Warrior |
Antti-Jussi Annila |
Macbeth |
Geoffrey Wright |
Renaissance |
Christian Volckman |
Shortbus |
John Cameron Mitchell |
Sleeping Dogs Lie |
Bobcat Goldthwait |
Suburban Mayhem |
Paul Goldman |
VISIONS |
Film Title |
Director |
August Days |
Marc Recha |
Bamako |
Abderrahmane Sissako |
Belle toujours |
Manoel de Oliveira |
Big Bang Love, Juvenile A |
Takashi Miike |
Blessed are the Dreams of Men |
Jem Cohen |
The Book of Revelation |
Ana Kokkinos |
The Bug Master |
Katsuhiro Otomo |
Building a Broken Mousetrap |
Jem Cohen |
Cages |
Olivier Masset-Depasse |
Climates |
Nuri Bilge Ceylan |
Colossal Youth |
Pedro Costa |
D.O.A.P. |
Gabriel Range |
Dans les villes |
Catherine Martin |
Day Night Day Night |
Julia Loktev |
Day on Fire |
Jay Anania |
Fantasma |
Lisandro Alonso |
Flanders |
Bruno Dumont |
Gathering the Scattered Cousins |
Akin Omotoso |
In Between Days |
So Yong Kim |
Invisible Waves |
Pen-ek Ratanaruang |
The Island |
Pavel Lounguine |
Khadak |
Peter Brosens, Jessica Woodworth |
Kinshasa Palace |
Zeka Laplaine |
No Place Like Home |
Perry Henzell |
NYC Weights & Measures |
Jem Cohen |
Sistagod |
Yao Ramesar |
Takva – A Man’s Fear of God |
Özer Kiziltan |
Taxidermia |
György Pálfi |
Ten Canoes |
Rolf de Heer |
Time |
Kim Ki-duk |
Zidane: Un Portrait du XXIe Siècle |
Douglas Gordon, Philippe Parreno |
|
|
D’en Recha no cal que digui les ganes que en tinc de veure’n el seu últim treball, ja que els que em coneixeu sabeu de sobres que en sóc un seguidor incondicional. D’en Gay no n’espero res amb especial deler, tot i que em desperta la curiositat veure què ha fet després de “En la ciudad”. En Cerdâ el vaig descobrir, fa anys, gràcies a un curtmetratge merabellós anomenat “Génesis” -que projectaven als Icària abans d’algunes pel·lícules- però no sé massa què esperar-ne de la seva pel·lícula “The Abandoned”; ja he vist masses curtmetratgistes “catalans” estimbar-se en el seu salt al llarg com per tenir alguna espectativa positiva al respecte.
De la resta de pel·lícules que es veuran a Toronto, em crida l’atenció el debut en la direcció de Sarah Polley; la nova pel·lícula de Kenneth Branagh (aquesta vegada “contra” Mozart?); “Little Children”, del director de “En la habitación”; el retorn de Paul Verhoeven al cinema holandès; les noves pel·lícules asiàtiques de Hirokazu Kore-eda, Apichatpong Weerasethakul i Kim Ki-duk; les polèmiques “cannoises” d’en Bruno Dumont i en Pedro Costa; i, per suposat, les obres “en gira” d’Amelio, Bilge Ceylan, González Iñárritu, Joon-ho, Kaurismäki, Loach, Moretti…
Ara bé, la que em fa més por que una pedregada és “Belle toujours”, de l’admirat Manoel de Oliveira; Que Catherine Deneuve no hagi volgut repetir el paper de burgesa reprimida de “Belle de jour” em fa mala espina. Ah, i el títol de “I Don’t Want to Sleep Alone” (No vull dormir sol), sembla una broma; si en un concurs em preguntéssin qui ha dirigit una pel·lícula anomenada de tal manera, diria, sense ni pensar-mo: “Tsai Ming-Liang!”. I m’enportaria el premi. Llàstima que a la tele, avui en dia, només s’hi vagi a esplicar misèries.